Luka prawna w systemie emerytalnym zwiększa emerytury

  • Polski system emerytalny boryka się z luką prawną, co może kosztować państwo 10-15 miliardów złotych rocznie.
  • Wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, co prowadzi do niekorzystnych konsekwencji dla systemu.
  • Kobiety mogą przejść na emeryturę dwukrotnie, co skutkuje wyższymi świadczeniami bez odliczenia wcześniejszych emerytur.
  • Eksperci sugerują zrównanie wieku emerytalnego do 65 lat dla obu płci jako rozwiązanie problemu.
  • ZUS nie ma wpływu na tworzenie prawa i działa jako wykonawca przepisów.

Polski system emerytalny boryka się z poważnymi problemami, w tym z luką prawną, która korzystnie wpływa na seniorki, ale jednocześnie stwarza zagrożenie dla stabilności finansowej systemu. Eksperci wskazują, że w ciągu najbliższych lat może to kosztować państwo nawet 10-15 miliardów złotych rocznie.

Wiek emerytalny w Polsce

W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po osiągnięciu tego wieku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyznaje status emeryta, co wiąże się z wypłatą świadczenia. Jednakże, jak zauważają eksperci, seniorki mogą przejść na emeryturę dwukrotnie, co prowadzi do niekorzystnych konsekwencji dla systemu.

Luka w przepisach

Portal Prawo.pl wskazuje, że luka prawna dotyczy przepisów o ponownym obliczeniu emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego właściwego dla mężczyzn. Kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które ukończyły 60 lat i mają emeryturę ustaloną na nowych zasadach, mogą skorzystać z okresowej emerytury kapitałowej. Po osiągnięciu 65. roku życia ich świadczenie zostanie przeliczone z urzędu, jednak system nie odliczy wcześniej pobranych emerytur, co może skutkować nowym świadczeniem wyższym o 50 proc.

Opinie ekspertów

Dr Tomasz Lasocki, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę na poważne konsekwencje tej luki. „To jest taki słodki cukiereczek, słodszy niż 13. i 14. emerytura razem wzięte. […] Polska jest bowiem jedynym państwem na świecie, któremu udało się zepsuć system zdefiniowanej składki” – mówi w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Przewidywania na przyszłość

Według dr Łukasza Wacławika z krakowskiej AGH, za pięć lat na emerytury zacznie przechodzić wyż demograficzny. „W związku z tym za 10 lat ponowne przeliczanie kobiecych emerytur może kosztować nawet 10-15 miliardów złotych rocznie” – podkreśla ekspert.

Propozycje rozwiązań

W kontekście omawianego problemu, dr Lasocki sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zrównanie wieku emerytalnego do 65 lat dla kobiet i mężczyzn. „Dziś najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zrównanie wieku emerytalnego do 65 lat dla kobiet i mężczyzn” – stwierdził.

Reakcja ZUS

Dziennik „Gazeta Wyborcza” zwrócił się do ZUS o komentarz w tej sprawie. Oficjalna odpowiedź nie została jeszcze opublikowana, jednak nieoficjalnie pracownicy twierdzą, że urząd jest jedynie wykonawcą przepisów i tworzenie prawa nie należy do jego obowiązków.

Źródło: g
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments