Lublin żegna papieża Franciszka: Uroczysta msza w archikatedrze za zmarłego Ojca Świętego

In this picture made available by Vatican Media Pope Francis kisses the feet of the inmates of Rome's penitentiary of Casal del Marmo, Thursday, April 6, 2023. In a Holy Thursday ritual symbolizing humility, Pope Francis washed and wiped dry the bare feet of a dozen residents of a Rome juvenile prison, assuring them of their dignity and telling them "any of us" can fall into sin. (Vatican Media handout via AP)

W poniedziałek wielkanocny świat usłyszał smutną wiadomość – zmarł papież Franciszek, mając 88 lat. Jego odejście wstrząsnęło wiernymi na całym globie, a reakcje na tę wiadomość były natychmiastowe i pełne żalu. W Archikatedrze Lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego, w której przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, a tłumy wiernych zgromadziły się, by oddać hołd papieżowi, który był jednym z najważniejszych przywódców Kościoła w historii.

Papież Franciszek, właściwie Jorge Mario Bergoglio, był 266. następcą św. Piotra. Urodził się 17 grudnia 1936 roku w ubogiej dzielnicy Buenos Aires. Właściwie całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i Kościołowi, będąc symbolem miłości i troski o najuboższych. Jego pontyfikat, który rozpoczął się w marcu 2013 roku, był czasem wielu reform i prób zmiany oblicza Kościoła, a także zbliżenia do ludzi.

Wiadomość o jego śmierci nadeszła o godzinie 7.35. Kardynał Kevin Farrell, w oficjalnym komunikacie, wyraził głęboki żal i podkreślił, jak wielką osobą był Franciszek, który nauczył nas żyć w zgodzie z wartościami Ewangelii. Jego odejście było odczuwalne nie tylko w Watykanie, ale również w wielu krajach, gdzie ogłoszono żałobę narodową, w tym w Argentynie, skąd pochodził papież.

Ostatnie dni życia papieża

Franciszek przez ostatnie miesiące zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W lutym trafił do szpitala z powodu zapalenia płuc, a po jego wyjściu wymagał dalszej rehabilitacji. W Wielkim Tygodniu pojawił się jednak na publicznych mszach, co dało nadzieję na jego poprawę zdrowia. Niestety, nie udało się i zmarł w Wielkanoc, co było dla wielu szokiem.

Wspomnienia i refleksje

W obliczu smutku, wielu ludzi wspomina papieża Franciszka z wdzięcznością. Jego nauczanie, charyzma oraz otwartość na dialog z innymi religiami i kulturami były jego znakami rozpoznawczymi. Wiele osób, w tym wierni z Lublina, dziękuje za jego niezwykły pontyfikat. Wśród nich był rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosław Kalinowski, który podkreślił znaczenie Franciszka jako pasterza, który troszczył się o ubogich i wykluczonych.

  • Data śmierci: 10 kwietnia 2023
  • Wiek: 88 lat
  • Przyczyna śmierci: Udar mózgu, śpiączka, zapaść kardiologiczna
  • Pogrzeb: Odbędzie się pomiędzy 4 a 6 dniem po śmierci, zgodnie z tradycją Kościoła

Pogrzeb papieża Franciszka nie odbędzie się w grotach Bazyliki Świętego Piotra, jak było to tradycyjnie, lecz w bazylice Matki Bożej Większej – miejscu, które miało dla niego szczególne znaczenie. To tam modlił się przed ważnymi wydarzeniami swojego pontyfikatu.

Nowy papież zostanie wybrany w drodze konklawe, w którym weźmie udział 135 kardynałów z całego świata. Wśród nich jest czterech Polaków, co pokazuje, że Polska ma wciąż silną pozycję w Kościele katolickim.

Śmierć papieża Franciszka to nie tylko koniec pewnej epoki, ale również zaproszenie do refleksji nad jego naukami i przesłaniem, które pozostawił. Wiele osób będzie go pamiętać jako papieża, który dążył do zjednoczenia ludzi i promowania miłości oraz pokoju na świecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments