- Rosja przekształciła Zachodni Okręg Wojskowy w dwa nowe okręgi: Leningradzki i Moskiewski.
- Planowane jest zwiększenie liczebności rosyjskiej armii z 1 miliona do 1,5 miliona żołnierzy do grudnia 2024 roku.
- Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły formowanie nowych jednostek oraz reformę istniejących, w tym rozbudowę brygad do dywizji.
- Proces szkolenia wojskowego w Rosji koncentruje się na wykorzystaniu dronów w obronie przed zagrożeniami.
- Wywiad łotewski ocenia, że Rosja będzie miała trudności z powrotem do gospodarki pokojowej, co wymusza dalsze zbrojenie.
W raporcie łotewskiego wywiadu wojskowego przedstawiono zmiany w strukturze rosyjskich sił zbrojnych w odpowiedzi na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, wskazując na przekształcenie Zachodniego Okręgu Wojskowego oraz plany rozbudowy jednostek wojskowych.
Przekształcenie okręgów wojskowych
W ubiegłym roku, w odpowiedzi na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, rosyjski Zachodni Okręg Wojskowy został przekształcony w dwa nowe okręgi wojskowe: Leningradzki i Moskiewski. Okręg Leningradzki obejmuje swoim zasięgiem państwa bałtyckie oraz Skandynawię, natomiast Moskiewski koncentruje się na Europie Środkowej i części Ukrainy. Raport wskazuje również na ściślejszą współpracę tych okręgów z białoruskimi siłami zbrojnymi.
Formowanie nowych jednostek
Z danych MIDD wynika, że równolegle z prowadzeniem wojny przeciwko Ukrainie, Rosja formalnie rozpoczęła formowanie nowych jednostek oraz reformę istniejących. W ramach tych zmian, dwie zmotoryzowane brygady strzeleckie 6. armii mają zostać rozbudowane do rozmiarów dywizji. Dodatkowo, brygada piechoty morskiej Floty Bałtyckiej stacjonująca w Obwodzie Królewieckim również ma zostać przekształcona w dywizję.
Cel reformy sił zbrojnych
Raport MIDD podkreśla, że tworzenie nowych jednostek lub ich rozbudowa nie musi automatycznie oznaczać wzrostu liczebności rosyjskich wojsk w pobliżu granic Łotwy. Autorzy raportu wskazują, że celem reformy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej jest zwiększenie ich liczebności z 1 miliona do 1,5 miliona żołnierzy.
Szkolenie wojskowe i wykorzystanie dronów
Według łotewskiego wywiadu, w ostatnim czasie proces szkolenia wojskowego w Rosji koncentruje się na wykorzystaniu różnych typów bezzałogowych statków powietrznych. „W siłach powietrznych i jednostkach obrony powietrznej główne działania wiążą się m.in. z rozpoznaniem i przeciwdziałaniem ukraińskim systemom dronów i pociskom kierowanym na cele położone głęboko na terytorium Rosji” – napisano w dokumencie.
Problemy rosyjskiej armii
MIDD stwierdził, że w ciągu trzech lat wojny Rosja nie była w stanie w pełni obronić się przed zagrożeniem ze strony dronów. Po inwazji na Ukrainę rosyjskie siły zbrojne ograniczyły szkolenie, co może wynikać z niedoborów siły żywej oraz sprzętu wojskowego.
Plany zwiększenia liczebności armii
We wrześniu ubiegłego roku rosyjski przywódca Władimir Putin wydał dekret o zwiększeniu liczebności rosyjskiej armii do 1,5 miliona żołnierzy, co ma wejść w życie od 1 grudnia 2024 roku. Zgodnie z szacunkami zachodnich wywiadów, do października zeszłego roku wojska Federacji Rosyjskiej straciły na ukraińskim froncie około 700 tysięcy żołnierzy (zabitych, rannych i zaginionych).
Perspektywy dla Rosji
W ocenie wywiadu wojskowego Łotwy, w średnim i długim okresie Rosji będzie trudno wrócić do gospodarki pokojowej, co „tworzy zapotrzebowanie na utrzymanie agresywnej polityki zagranicznej i dalsze zbrojenie”.