Lewiatan: dyskusja o finansowaniu ochrony zdrowia potrzebna

  • Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.
  • Ustawa miała wspierać 2,5 miliona przedsiębiorców i kosztować budżet 4,6 miliarda złotych.
  • Konfederacja Lewiatan uważa, że weto powinno być początkiem dyskusji o finansowaniu ochrony zdrowia.
  • Premier Donald Tusk zapowiedział, że podejmie działania w tej sprawie po wyborach prezydenckich.
  • Kancelaria Prezydenta wskazuje na wątpliwości dotyczące sprawiedliwości społecznej i deficytu w ochronie zdrowia.

Konfederacja Lewiatan oceniła, że weto prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców powinno być początkiem dyskusji na temat uporządkowania i zwiększenia finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

Weto prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która przewidywała obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Ustawa ta miała na celu wsparcie 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą, a jej realizacja wiązałaby się z kosztami dla budżetu państwa w wysokości 4,6 miliarda złotych.

Opinie Konfederacji Lewiatan

W komentarzu dla PAP, Konfederacja Lewiatan podkreśliła, że była za podpisaniem ustawy przez prezydenta, ponieważ uważa, że to byłby pierwszy krok w kierunku uporządkowania systemu ochrony zdrowia. Zwrócono również uwagę na „bardzo duże zamieszanie” wprowadzone przez Polski Ład oraz na trudną sytuację finansową systemu ochrony zdrowia.

Argumenty za obniżką

Politycy koalicji rządzącej, którzy poparli obniżkę składki, argumentowali, że ma ona na celu odciążenie przedsiębiorców, których składki zostały podwyższone w ramach Polskiego Ładu. Przeciwko obniżeniu składki opowiedzieli się posłowie PiS, Lewicy oraz koła Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Reakcja Kancelarii Prezydenta

Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, wskazała na poważne wątpliwości dotyczące sprawiedliwości społecznej oraz zgodności ustawy z zasadami konstytucji. Podkreśliła, że obecna sytuacja w ochronie zdrowia charakteryzuje się „wielomiliardowym deficytem” oraz brakiem zatwierdzonego planu finansowego NFZ na bieżący rok.

Przyszłość dyskusji

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent zawetuje obniżenie składki zdrowotnej, podejmie działania, aby wrócić do tego tematu po wyborach prezydenckich. W związku z tym, temat finansowania ochrony zdrowia w Polsce pozostaje otwarty na dalsze dyskusje i analizy.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments