Kardynał Dominique Mamberti ogłosił „Habemus Papam” – mamy papieża. Został nim Robert Prevost, pierwszy w historii Amerykanin, któy przyjął imię Leon XIV. Co wiemy o nowym papieżu? Jaki ma dorobek i z czego zasłynął?
Robert Francis Prevost, znany obecnie jako papież Leon XIV, to pierwszy w historii Amerykanin, który został wybrany na głowę Kościoła katolickiego. Jego wybór w maju 2025 roku stanowi kontynuację dziedzictwa papieża Franciszka, łącząc duszpasterską wrażliwość, doświadczenie misyjne oraz zdolności administracyjne.
Swój pontyfikat rozpoczął słowami „Niech pokój będzie z Wami wszystkimi!”. Wskazując jednoznacznie, że będzie chciał wspierać zaprowadzenie pokoju m.in. na Ukrainie czy w Strefie Gazy.

Urodzony 14 września 1955 roku w Chicago, Robert Prevost dorastał w rodzinie o francuskich, włoskich i hiszpańskich korzeniach. Już jako nastolatek uczęszczał do niższego seminarium augustiańskiego, a w 1977 roku wstąpił do Zakonu Świętego Augustyna. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Villanova, a następnie studiował teologię w Catholic Theological Union w Chicago. W Rzymie zdobył licencjat i doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu.
Misja w Peru i międzynarodowa posługa
W 1985 roku Prevost rozpoczął pracę misyjną w Peru, gdzie przez ponad dekadę pełnił funkcje duszpasterskie, akademickie i administracyjne. Był m.in. rektorem seminarium augustiańskiego w Trujillo, nauczycielem prawa kanonicznego oraz sędzią sądu kościelnego. W 2015 roku przyjął peruwiańskie obywatelstwo, co podkreśla jego głębokie związki z tym krajem.
Lider Zakonu i biskup
W latach 2001–2013 Prevost pełnił funkcję przełożonego generalnego Zakonu Świętego Augustyna, kierując wspólnotą na całym świecie. W 2014 roku został mianowany administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru, a rok później jej biskupem. Jako biskup był znany z promowania jedności i dialogu w Kościele.
W Watykanie: Prefekt Dykasterii ds. Biskupów
W 2023 roku papież Franciszek powołał Prevosta na prefekta Dykasterii ds. Biskupów oraz przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. W tej roli odpowiadał za nominacje biskupów na całym świecie, co znacząco zwiększyło jego wpływ w Kurii Rzymskiej.
Styl przywództwa i duchowość
Prevost jest postrzegany jako osoba zrównoważona, łącząca cechy konserwatywne i progresywne. Jego doświadczenie misyjne i administracyjne, a także zdolność do budowania mostów między różnymi nurtami w Kościele, uczyniły go kandydatem akceptowalnym dla szerokiego grona kardynałów.
Wybór na papieża Leona
8 maja 2025 roku, po śmierci papieża Franciszka, kardynałowie zebrani na konklawe wybrali Prevosta na papieża. Przyjął imię Leon, nawiązując do św. Leona Wielkiego, papieża z V wieku znanego z obrony doktryny i jedności Kościoła. Wybór ten symbolizuje kontynuację reform Franciszka oraz otwartość na Kościół globalny.
Znaczenie wyboru
Papież Leon, jako pierwszy Amerykanin na Stolicy Piotrowej, reprezentuje Kościół o zasięgu truly globalnym. Jego doświadczenie w Ameryce Łacińskiej i Europie, a także zdolność do dialogu między różnymi kulturami i tradycjami, czynią go liderem zdolnym do prowadzenia Kościoła w XXI wieku.
Wybór Roberta Prevosta na papieża Leona jest świadectwem rosnącej roli Kościoła poza Europą oraz potrzeby przywództwa łączącego tradycję z otwartością na współczesne wyzwania.