Lekarze z SCCS publikują w prestiżowym czasopiśmie

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu opublikowało list w prestiżowym czasopiśmie medycznym The New England Journal of Medicine, w którym lekarze zwracają uwagę na bezpieczeństwo kontynuacji doustnej terapii przeciwzakrzepowej u pacjentów poddawanych przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI). Autorzy listu, prof. Bartosz Hudzik, dr Przemysław Skulik i prof. Mariusz Gąsior, podkreślają istotne ryzyko związane z przerwaniem leczenia przeciwzakrzepowego.

  • Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu opublikowało list w The New England Journal of Medicine
  • Podkreślono istotne ryzyko przerwania doustnej terapii przeciwzakrzepowej u pacjentów po TAVI
  • Wyniki badania POPular PAUSE TAVI wskazują na ryzyko drobnych krwawień i ich konsekwencje
  • Większość pacjentów stosuje bezpośrednie doustne leki przeciwzakrzepowe z szybkim działaniem
  • Rekomendacje dotyczące opóźnienia pełnej dawki leków w przypadku wysokiego ryzyka krwawienia

Bezpieczeństwo terapii przeciwzakrzepowej

W liście do redakcji lekarze nawiązali do wyników badania POPular PAUSE TAVI, wskazując na często niedoceniane ryzyko drobnych krwawień, które mogą prowadzić do przerwania leczenia przeciwzakrzepowego. Zwrócili uwagę, że takie decyzje mogą zwiększać ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym zgonu, udaru mózgu czy zawału serca.

Problemy związane z leczeniem

Autorzy wskazali dwa główne problemy dotyczące stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych w okresie okołooperacyjnym. Po pierwsze, większość pacjentów otrzymuje bezpośrednie doustne leki przeciwzakrzepowe, które charakteryzują się szybkim początkiem i końcem działania. Po drugie, czasowe przerwanie tych leków jest zazwyczaj bezpieczne, a terapia może być wznawiana 6 do 8 godzin po interwencji, jeśli osiągnięto hemostazę.

Rekomendacje dotyczące leczenia

W przypadkach, gdzie ryzyko krwawienia przewyższa ryzyko zakrzepicy, pełną dawkę leków przeciwzakrzepowych można opóźnić o 48 do 72 godzin po zabiegu. Lekarze podkreślają, że „leczenie pomostowe nie jest zalecane u pacjentów z niskim do umiarkowanego ryzykiem zakrzepicy”.

Wyniki badania

W badaniu częstość występowania poważnych krwawień była podobna w grupie kontynuacji oraz grupie przerwania terapii (odpowiednio 11,1 proc. i 8,9 proc.). Niewielkie krwawienia były jednak częstsze w grupie kontynuacji (21,6 proc. w porównaniu z 12,9 proc. w grupie przerwania).

O czasopiśmie

The New England Journal of Medicine to najstarsze, nieprzerwanie wydawane czasopismo medyczne na świecie, charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem cytowań. Zostało założone w 1812 roku.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments