Łatwiejsze wycinanie drzew z własnej działki?

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje 35-dniowy termin na wniesienie sprzeciwu w sprawie usuwania drzew.
  • Obecnie organ ma 21 dni na przeprowadzenie oględzin i 14 dni na wniesienie sprzeciwu.
  • Nowelizacja ma na celu przyspieszenie postępowań administracyjnych oraz zabezpieczenie wnioskodawców przed przewlekłością.
  • Zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo stanowi zagrożenie.
  • Rząd planuje przyjęcie nowych przepisów w III kwartale bieżącego roku.

W projekcie nowelizacji przepisów dotyczących usuwania drzew, Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje wprowadzenie 35-dniowego terminu na wniesienie sprzeciwu przez odpowiednie organy, co ma na celu przyspieszenie postępowań administracyjnych.

Obecne przepisy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, organ odpowiedzialny za rozpatrzenie zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, najczęściej wójt, burmistrz lub prezydent miasta, ma 21 dni na przeprowadzenie oględzin. Następnie, w ciągu 14 dni od dnia oględzin, może wnieść sprzeciw. Jeśli organ nie wniesie sprzeciwu w tym terminie, możliwe jest usunięcie drzewa.

Problemy z terminami

Jak zauważono w opisie projektowanych zmian, jeśli oględziny nie zostaną przeprowadzone w przewidzianym terminie 21 dni, to termin na wniesienie sprzeciwu nie rozpoczyna biegu. Może to prowadzić do nadmiernego przedłużania się postępowań dotyczących usunięcia drzew z nieruchomości osób fizycznych, które nie są związane z działalnością gospodarczą.

Proponowane zmiany

Projektowana nowelizacja zakłada wprowadzenie 35-dniowego terminu liczonego od dnia zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa. Zdaniem autorów projektu, ma to na celu zabezpieczenie wnioskodawców przed bezczynnością lub przewlekłością postępowań.

Oczekiwane efekty

Jak wskazano w wykazie, „projektowany 35-dniowy termin jest sumą terminu na oględziny i sprzeciw, co zdyscyplinuje organy do przeprowadzenia oględzin w pierwotnym 21-dniowym terminie”. Zmiany mają również na celu zwiększenie bezpieczeństwa w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do wycinki stanowi zagrożenie. Usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie, co oznacza milczącą zgodę.

Planowane przyjęcie przepisów

Rząd planuje przyjęcie projektowanych przepisów w III kwartale bieżącego roku.

Źródło: portalspozywczy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments