Łańcut uchyla uchwałę anty-LGBT z 2019 roku

27 kwietnia 2025 roku w Łańcucie, w południowo-wschodniej Polsce, lokalne władze zdecydowały o uchyleniu uchwały dotyczącej „karty praw rodzin”, przyjętej w 2019 roku. Decyzja ta zapadła w wyniku zagrożenia utraty funduszy unijnych, które miałyby wynieść 750,000 złotych. Władze podkreśliły, że nie chcą, aby społeczność Łańcuta została pozbawiona korzyści płynących z uczestnictwa w programach i dotacjach.

  • 27 kwietnia 2025 roku w Łańcucie uchylono uchwałę o "karcie praw rodzin", przyjętą w 2019 roku.
  • Decyzja została podjęta w obawie przed utratą funduszy unijnych w wysokości 750,000 złotych.
  • Łańcut stał się ostatnim lokalnym samorządem w Polsce, który uchylił anty-LGBT+ uchwałę.
  • Wiele podobnych uchwał zostało wycofanych w Polsce z powodu obaw przed utratą funduszy unijnych.
  • Aktywiści praw LGBT wyrazili ulgę i satysfakcję z decyzji, podkreślając znaczenie walki z dyskryminacją.

Ostatnia uchwała zniesiona

Łańcut stał się ostatnim lokalnym samorządem w Polsce, który uchylił anty-LGBT+ uchwałę. Jeszcze kilka lat temu około jednej trzeciej obszaru kraju było objęte podobnymi rezolucjami. Wiele z nich zostało wycofanych głównie z powodu obaw przed utratą funduszy unijnych.

Finansowe powody decyzji

Podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się w czwartek, radni zdecydowali o uchwałach dotyczących „karty praw rodzin”. Głosowanie zakończyło się wynikiem 13 do 5 na korzyść uchwały o jej uchwałaniu. Władze lokalne jasno zaznaczyły, że decyzja była podyktowana względami finansowymi, aby zapewnić dostęp do funduszy unijnych dla lokalnego centrum medycznego.

Reakcje aktywistów

Aktywiści praw LGBT, którzy stworzyli internetowy Atlas Nienawiści, wyrazili ulgę i satysfakcję z decyzji Łańcuta. Paulina Pająk, jedna z aktywistek, powiedziała: „Dzięki wysiłkom wielu ludzi, grup i społeczności, ponad sto dyskryminacyjnych uchwał anty-LGBT oraz kart rodzinnych zniknęło z Polski.” Jakub Gawron zauważył, że te uchwały były skrajnym przejawem systemowej dyskryminacji.

Rola Unii Europejskiej

Unia Europejska odegrała kluczową rolę w uchwaleniu uchwał, grożąc wstrzymaniem funduszy dla regionów, które przyjęły anty-LGBT+ rezolucje. W 2021 roku Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie prawne przeciwko Polsce, argumentując, że takie uchwały mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Przemiany polityczne w Polsce

W grudniu 2023 roku do władzy doszła nowa, bardziej liberalna koalicja, która obiecała poprawę praw LGBT+. Do tej pory jednak nie wprowadzono planowanych nowych ustaw dotyczących związków cywilnych osób tej samej płci ani rozszerzenia ochrony przed mową nienawiści dla osób LGBT+. Prezydent Duda nie podpisał ustawy kryminalizującej mowę nienawiści wobec LGBT+, a zamiast tego przekazał ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: notesfrompoland.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!