Po dniach spekulacji, rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos potwierdziła, że kosmiczny statek z czasów ZSRR, Kosmos 482, rozbił się na Ziemi w sobotę, 10 maja. Niekontrolowany powrót do atmosfery miał miejsce o godzinie 2:24 czasu wschodniego (06:24 GMT, 09:24 czasu moskiewskiego), 560 km na zachód od wyspy Środkowy Andaman na Oceanie Indyjskim.
- Kosmiczny statek Kosmos 482 rozbił się na Ziemi 10 maja 2023 roku.
- Statek, wystrzelony w 1972 roku, miał 53 lata i pierwotnie był przeznaczony do misji na Wenus.
- Roskosmos potwierdził, że statek deorbitował i opadł do Oceanu Indyjskiego.
- Monitorowanie powrotu statku było prowadzone przez Zautomatyzowany System Ostrzegania o Sytuacjach Niebezpiecznych w Przestrzeni Kosmicznej.
- Naukowcy przewidywali, że rozbicie może nastąpić w dniach 9-13 maja, a 10 maja było najbardziej prawdopodobną datą.
Historia Kosmos 482
Kosmos 482, który miał 53 lata, został wystrzelony w 1972 roku i pierwotnie był przeznaczony do misji na Wenus. Z powodu awarii zegara silnik wyłączył się przedwcześnie, co spowodowało, że statek pozostał na orbicie Ziemi przez ponad pół wieku. Roskosmos poinformował, że „statek kosmiczny Kosmos-482, wystrzelony w 1972 roku, przestał istnieć, deorbitując i opadając do Oceanu Indyjskiego”.
Monitorowanie reentry
Roskosmos zaznaczył, że zstąpienie statku było monitorowane przez Zautomatyzowany System Ostrzegania o Sytuacjach Niebezpiecznych w Przestrzeni Kosmicznej Blisko Ziemi. Biuro zajmujące się śmieciami kosmicznymi Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) również potwierdziło, że Kosmos 482 wszedł w atmosferę po tym, jak nie pojawił się na niemieckiej stacji radarowej.
Przewidywania naukowców
W momencie ogłoszenia, że satelita ma się rozbić, naukowcy przewidywali, że może to nastąpić w dniach 9-13 maja. Później NASA i ESA skoncentrowały się na 10 maja jako najbardziej prawdopodobnej dacie. Naukowcy oszacowali, że na podstawie trajektorii, statek spadnie w promieniu 52 stopni na północ lub południe od równika, co obejmuje większość obszaru lądowego i morskiego.
Ostatnie chwile Kosmos 482
Chociaż statek był zaprojektowany do wytrzymywania przyspieszeń, wysokich ciśnień i ekstremalnych temperatur na Wenus, naukowcy przewidywali, że istnieje niewielka szansa, że przetrwa powrót, gdyż większość obiektów kosmicznych disintegruje się przy wchodzeniu w atmosferę Ziemi. Użytkownicy mediów społecznościowych dzielili się zdjęciami Kosmos 482, który został zauważony nad Centralną Wiktorią w Australii.