Podatnicy, którzy zapomnieli uwzględnić darowiznę w swoim rocznym rozliczeniu PIT, mają możliwość dokonania korekty. W Polsce fiskus umożliwia złożenie poprawionej deklaracji, co pozwala na odzyskanie należnego zwrotu podatku.
- Podatnicy mogą składać korektę PIT, jeśli zapomnieli uwzględnić darowiznę w rocznym rozliczeniu.
- Korektę za 2024 rok można złożyć do końca 2030 roku.
- Urząd skarbowy zwraca nadpłatę w terminie do 45 dni dla korekt elektronicznych i do 3 miesięcy dla papierowych.
- Darowizny muszą być odpowiednio udokumentowane, np. potwierdzeniem przelewu na rzecz organizacji pożytku publicznego.
- Limit odliczenia darowizn wynosi zazwyczaj maksymalnie 6 proc. dochodu, z wyjątkami dla darowizn związanych z krwiodawstwem.
Możliwość korekty PIT
W przypadku pominięcia darowizny w zeznaniu rocznym, podatnik ma prawo złożyć korektę deklaracji. Wystarczy wypełnić formularz PIT ponownie, uwzględniając przysługujące odliczenia, i przesłać go do urzędu skarbowego. Korektę za 2024 rok można złożyć do końca 2030 roku.
Uzasadnienie korekty
Choć dodanie krótkiego uzasadnienia korekty nie jest obowiązkowe, może ułatwić pracę urzędnikowi. Warto zatem rozważyć jego zamieszczenie w złożonym formularzu.
Terminy zwrotu nadpłaty
W przypadku uwzględnienia darowizny, która skutkuje powstaniem nadpłaty, urząd skarbowy zwróci różnicę na wskazane konto bankowe lub przekazem pocztowym. Zazwyczaj zwrot następuje w terminie do 45 dni od złożenia korekty elektronicznie, a do 3 miesięcy w przypadku korekty papierowej.
Dokumentacja darowizn
Aby skorzystać z odliczenia darowizn, muszą być one odpowiednio udokumentowane. Najczęściej wystarczy potwierdzenie przelewu na rzecz organizacji pożytku publicznego, fundacji, kościoła lub innej instytucji, która mieści się w katalogu ulg.
Limity odliczeń
Limit odliczenia z tytułu darowizn wynosi zazwyczaj maksymalnie 6 proc. dochodu. Wyjątkiem są darowizny związane z krwiodawstwem oraz niektóre darowizny kościelne, które mogą mieć odrębne limity.
Znaczenie korekty PIT
Korekta PIT jest prostym, bezpłatnym i skutecznym sposobem na odzyskanie przysługujących ulg. Choć najlepiej pamiętać o wszystkich odliczeniach przy składaniu zeznania, możliwość korekty pozwala na naprawienie błędów.