Panowanie papieża Franciszka dobiegło końca, a Kościół katolicki, pogrążony w żalu po jego śmierci, spogląda w przyszłość. W poniedziałek, dwa dni po pogrzebie papieża, Watykan potwierdził, że konklawe rozpocznie się 7 maja, aby wybrać jego następcę.
- Panowanie papieża Franciszka zakończyło się, a Kościół katolicki jest w żalu po jego śmierci.
- Konklawe w celu wyboru nowego papieża rozpocznie się 7 maja.
- Obecnie jest 135 kardynałów-elektorów uprawnionych do zwołania konklawe.
- Kardynał Angelo Becciu nie weźmie udziału w konklawe z powodu skazania na więzienie za malwersacje.
- Pracownicy Watykanu muszą złożyć przysięgę tajności przed rozpoczęciem konklawe, co nastąpi 5 maja.
Jak przebiega konklawe?
Konklawe to ściśle strzeżone zgromadzenie kardynałów-elektorów — wszystkich czynnych kardynałów poniżej 80. roku życia — mające na celu wybór nowego papieża. Obecnie jest 135 kardynałów-elektorów uprawnionych do zwołania konklawe w Watykanie z całego świata, aby wybrać następcę papieża Franciszka. Przynajmniej jeden z nich, włoski kardynał Angelo Becciu, ogłosił, że nie weźmie udziału w konklawe po skazaniu na 5,5 roku więzienia przez watykański sąd w 2023 roku za malwersacje i oszustwa. Becciu zaprzecza wszelkim zarzutom i pozostaje na wolności w oczekiwaniu na apelację, ale 29 kwietnia oznajmił, że nie weźmie udziału w konklawe.
Przygotowania do wyboru nowego papieża
Watykan ogłosił, że konklawe rozpocznie się 7 maja. Zgodnie z zasadami Kościoła musi się ono rozpocząć od 15 do 20 dni po śmierci papieża; papież Franciszek zmarł 21 kwietnia. Przed konklawe, 5 maja, pracownicy Watykanu, którzy będą wspierać proces, muszą złożyć przysięgę tajności.
Rytuały i procedury wyboru
Proces wyboru nowego papieża jest skomplikowanym i starannie zaaranżowanym rytuałem, który sięga setek lat wstecz. W pierwszym dniu konklawe kardynałowie zamkną się od świata zewnętrznego i rozpoczną ważne zadanie wyboru — prawdopodobnie spośród własnych kolegów — mężczyzny, który zostanie 267. biskupem Rzymu, znanym jako papież. Na dzień pierwszy kardynałowie odprawiają poranną mszę w Bazylice Świętego Piotra, a po południu wchodzą w uroczystej procesji do Kaplicy Sykstyńskiej, która została poddana przeszukaniu w celu wykrycia nielegalnych urządzeń nagrywających przed ich przybyciem.
Jak przebiega głosowanie?
Kardynałowie już wcześniej omawiali zasługi każdego kandydata podczas „ogólnych zgromadzeń” w Watykanie przed konklawe, ale teraz zaczyna się głosowanie. Wybór nowego papieża wymaga nie tylko większości, ale także głosów dwóch trzecich plus jeden wśród kardynałów-elektorów, aby kandydat mógł wygrać. Papież Benedykt XVI, który kierował Kościołem przed Franciszkiem, podniósł próg i wprowadził wymóg dwóch trzecich do prawa kościelnego dwa dni przed swoją rezygnacją.
Co się dzieje po wyborze?
Gdy wystarczająca liczba kardynałów zgodzi się na kandydata i głos osiągnie próg dwóch trzecich plus jeden, wybrany mężczyzna zostanie zapytany, czy akceptuje tę rolę. Odpowie jedynie słowem „Accepto” po łacinie. W tym momencie staje się nowym papieżem i ogłasza swoje wybrane imię papieskie przed zgromadzonymi kardynałami. Najczęściej używane imię papieskie to Jan, które zostało użyte 21 razy.
Symbolika wyborów papieskich
Po wyborze karty głosów są spalane w piecu, ale tym razem pomija się dodatek chemiczny, co prowadzi do oczekiwanej białej dymu, znanej jako „fumata bianca”. W przeszłości występowały nieporozumienia dotyczące koloru dymu unoszącego się nad kaplicą, dlatego dwa konklawe temu, w 2005 roku, wprowadzono nową tradycję. Oprócz białego dymu, dzwony teraz biją, ogłaszając, że Kościół katolicki ma nowego przywódcę.
Moment ogłoszenia nowego papieża
Nowy papież natychmiast udaje się do komnaty przylegającej do Kaplicy Sykstyńskiej, aby założyć papieskie szaty. Gdy wierni i ciekawi zbierają się na Placu Świętego Piotra, diakon kardynalski wychodzi na centralny balkon Bazyliki Świętego Piotra, aby przedstawić nowego papieża słynnym zdaniem „Habemus papa” — Mamy papieża. Wreszcie nowy przywódca Kościoła katolickiego wychodzi na światło dzienne, aby udzielić swojego pierwszego błogosławieństwa.