Konklawe: karty do głosowania i liczenie głosów.

W Watykanie rozpoczęło się konklawe, które ma na celu wybór 267. papieża, w którym bierze udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Ceremonia wyboru odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie kardynałowie oddają głosy, stosując się do ściśle określonych zasad, które mają zapewnić tajność i integralność procesu wyborczego.

  • Rozpoczęło się konklawe na wybór 267. papieża.
  • Wybory prowadzi 133 kardynałów elektorów w Kaplicy Sykstyńskiej.
  • Kardynałowie oddają głosy na tajnych kartach do głosowania.
  • Czarny dym oznacza brak wyboru, biały dym - nowego papieża.
  • W przypadku białego dymu rozbrzmiewają dzwony potwierdzające wybór.

Procedura głosowania

Karty do głosowania, które są prostokątne, muszą być wypełnione w sposób nierozpoznawalny. Na górze każdej karty widnieje napis „Eligo in Summum Pontificem” (wybieram na papieża), a w dolnej części znajduje się miejsce na wpisanie nazwiska kandydata. Kardynałowie są zobowiązani do złożenia karty przed włożeniem jej do urny, co jest częścią ceremoniału wyboru papieża.

Przysięga elektorów

Każdy kardynał, przynosząc swoją kartę do ołtarza, wypowiada formułę przysięgi: „Powołuję na świadka Chrystusa Pana, który mnie osądzi, że mój głos jest dany na tego, który – według woli Bożej – powinien być, moim zdaniem, wybrany”. Po oddaniu głosów, skrutatorzy przystępują do liczenia głosów, a wyniki są zapisywane na arkuszu. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska dwóch trzecich głosów, wybory są kontynuowane.

Ogłoszenie wyników

Wynik głosowania jest ogłaszany światu za pomocą dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej. Czarny dym oznacza brak wyboru, natomiast biały dym sygnalizuje, że nowy papież został wybrany. Dodatkowo, aby rozwiać ewentualne wątpliwości, w przypadku białego dymu rozbrzmiewają dzwony, co ma na celu potwierdzenie wyboru.

Bezpieczeństwo i tajność

Wszystkie osoby zaangażowane w organizację konklawe, w tym ceremoniarze i personel pomocniczy, są zobowiązane do zachowania tajemnicy. Złożona przez nich przysięga grozi ekskomuniką w przypadku jej złamania. Kardynałowie nie mogą prowadzić korespondencji ani kontaktować się z osobami z zewnątrz, co ma na celu ochronę procesu wyborczego przed zewnętrznymi wpływami.

Historia konklawe

Tradycja wyboru papieża w Kaplicy Sykstyńskiej sięga 1492 roku, a od 1878 roku jest to stałe miejsce tego rodzaju ceremonii. Zgodnie z przepisami, jeśli po 13 głosowaniach papież nie zostanie wybrany, przewidziana jest 24-godzinna przerwa. W przypadku braku wyboru po 34 głosowaniach, kardynałowie muszą zagłosować na jednego z dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów.

Wybór nowego papieża to nie tylko ważne wydarzenie dla Kościoła katolickiego, ale także dla całego świata, który z niecierpliwością czeka na ogłoszenie nowego lidera. Jak podkreślił rzecznik Watykanu Matteo Bruni, dym nad kaplicą pojawi się po pierwszym głosowaniu nie wcześniej niż po godz. 19, co dodatkowo podnosi napięcie związane z tym historycznym momentem.

Źródło: dziennik.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments