- Parlament Europejski uchylił immunitet Grzegorza Brauna 5 maja 2025 roku.
- Decyzja dotyczyła kontrowersyjnego zachowania Brauna wobec flagi UE i zgaszenia świec chanukowych w Sejmie.
- Braun zdjął flagę UE z Ministerstwa Przemysłu, twierdząc, że nie uznaje Unii Europejskiej.
- Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w związku z działaniami Brauna z grudnia 2023 roku.
W wyniku głosowania w Parlamencie Europejskim uchylono immunitet europosła Grzegorza Brauna, co związane jest z jego kontrowersyjnym zachowaniem wobec flagi Unii Europejskiej oraz wcześniejszym incydentem w Sejmie.
Uchylenie immunitetu
We wtorek, 5 maja 2025 roku, Parlament Europejski podjął decyzję o uchyleniu immunitetu Grzegorza Brauna, który startuje w wyborach prezydenckich. Decyzja ta jest wynikiem sprawy dotyczącej zgaszenia przez Brauna świec chanukowych w Sejmie, co zostało uznane za znieważenie grupy osób na tle religijnym.
Incydent z flagą UE
Chwilę po uchwałach w Strasburgu, na oficjalnym profilu Brauna na platformie X opublikowano nagranie, na którym polityk zdejmuje flagę Unii Europejskiej z Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. W trakcie zdarzenia, obserwująca sytuację kobieta zwróciła się do Brauna z prośbą o oddanie flagi, na co polityk odpowiedział: „Komu szanowna pani? Komu?”
Reakcja Brauna
Grzegorz Braun w swoim wystąpieniu stwierdził, że „nie ma takiego państwa”, odnosząc się do Unii Europejskiej, oraz dodał, że „chwała Bogu nie ma jeszcze takiego państwa, więc nie będziemy w Polsce, w polskim ministerstwie, eksponować znaków wrogich nam organizacji”. Na koniec swojego wystąpienia, polityk wytrze flagę UE o swoje buty, podkreślając, że „tu jest Polska, nie Bruksela”.
Śledztwo prokuratorskie
Incydent z flagą nie jest jedynym problemem Brauna. Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w związku z jego działaniami w grudniu 2023 roku, kiedy to zgaszenie świec chanukowych miało miejsce podczas uroczystości w Sejmie. Wcześniej immunitet Brauna został uchylony przez polski parlament, co umożliwiło prokuraturze wystąpienie z wnioskiem o uchwałę w tej sprawie do Parlamentu Europejskiego.