Klapsy szkodzą. Nie przynoszą żadnego pożytku

  • Kary fizyczne mają negatywne skutki dla dzieci niezależnie od dochodów w kraju.
  • Badania obejmowały 195 analiz dotyczących kar cielesnych w 92 krajach w latach 2002-2024.
  • Negatywne konsekwencje występują w 16 z 19 badanych obszarów, w tym w relacjach rodzic-dziecko.
  • Brak pozytywnych skutków stosowania kar cielesnych oraz ich wpływu na umiejętności poznawcze.
  • Apel o zakaz kar cielesnych; 65 krajów wprowadziło częściowe lub pełne zakazy.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Nature Human Behaviour” wykazują, że kary fizyczne, takie jak klapsy, mają negatywne skutki dla dzieci niezależnie od poziomu dochodów w danym kraju, co podważa wcześniejsze teorie o ich potencjalnej skuteczności w krajach uboższych.

Wyniki badań

Przeglądowa praca autorstwa naukowców z USA i Kolumbii analizuje 195 badań dotyczących kar cielesnych przeprowadzonych w latach 2002-2024 w 92 krajach o niskich i średnich dochodach. Badania obejmowały 19 obszarów, w tym relacje rodzic-dziecko, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz agresywne zachowania.

Negatywne konsekwencje

Wyniki wskazują, że kary fizyczne prowadzą do negatywnych skutków w 16 z 19 badanych obszarów. Wśród nich znajdują się gorsze relacje rodzic-dziecko, akceptacja przemocy w dorosłym życiu, podatność na nałogi, słabsze wyniki w nauce oraz problemy ze zdrowiem emocjonalnym.

Brak pozytywnych skutków

Badania nie wykazały żadnych pozytywnych skutków stosowania kar cielesnych. Równocześnie nie stwierdzono wpływu tych kar na umiejętności poznawcze, motoryczne ani na prawdopodobieństwo pracy dzieci.

Apel o zakaz

W 2006 roku Sekretarz Generalny ONZ wezwał do zakazania kar cielesnych wobec dzieci. Do tej pory 65 krajów wprowadziło pełne lub częściowe zakazy tych praktyk, głównie w odpowiedzi na badania wskazujące na ich szkodliwość.

Wnioski badaczy

Prof. Jorge Cuartas, pierwszy autor pracy, podkreśla, że „spójność i przekonujący charakter tych wyników sugerują, że fizyczne karanie jest uniwersalnie szkodliwe dla dzieci i młodzieży”. Naukowcy apelują o dalsze badania w celu opracowania skutecznych strategii zapobiegania fizycznemu karaniu i ochrony dzieci przed przemocą.

Źródło: rmf24
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments