- Deficyt handlowy USA osiągnął rekordowy poziom 140,5 miliarda dolarów.
- Import wzrósł o 4,4% w marcu, osiągając 419 miliardów dolarów.
- Eksport spadł o 0,2% do 278,5 miliarda dolarów.
- Nowe taryfy celne obejmują 145% podatku na towary z Chin i 20% na towary z UE.
- Ekonomista ostrzega, że najgorsze zmiany celne dopiero nadejdą.
Deficyt handlowy USA osiągnął rekordowy poziom 140,5 miliarda dolarów, co jest wynikiem marcowych zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa dotyczących podniesienia cen i wprowadzenia nowych taryf celnych.
Wzrost deficytu handlowego
Według informacji przekazanych przez stację CNN, deficyt handlowy USA wzrósł o 17,3 miliarda dolarów od lutego do kwietnia 2025 roku. Wzrost ten jest efektem działań firm, które zaczęły importować i gromadzić zapasy materiałów oraz towarów konsumpcyjnych przed wejściem nowych taryf celnych w życie.
Import i eksport
W marcu całkowity import wzrósł o 4,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, osiągając wartość 419 miliardów dolarów. W tym samym czasie eksport spadł o 0,2 proc. do 278,5 miliarda dolarów. Wzrost importu był szczególnie widoczny w kategorii produktów konsumpcyjnych, w tym preparatów farmaceutycznych.
Reakcje na zmiany celne
Ekonomista Christopher Rupkey z firmy ubezpieczeniowej FWD Group zauważył, że „firmy wyraźnie starają się znaleźć sposób na przetrwanie w czasie bezprecedensowych zmian celnych”. Dodał, że „najgorsze niewątpliwie dopiero nadejdzie”, ponieważ cła importowe zaczęły obowiązywać po ogłoszeniu przez Biały Dom Dnia Wyzwolenia 2 kwietnia.
Nowe taryfy celne
Na początku kwietnia prezydent Trump ogłosił wprowadzenie ceł na towary importowane z zagranicy. Produkty sprowadzane z Chin zostały objęte podatkiem w wysokości 145 proc., a towary importowane z Unii Europejskiej zostały obłożone 20 proc. cłem. Dzień, w którym nowe taryfy weszły w życie, Trump nazwał „Dniem Wyzwolenia”.