KE pozwała Polskę za niewdrożenie Aktu o usługach cyfrowych

  • Komisja Europejska złożyła skargę do TSUE na Polskę i cztery inne kraje za niewdrożenie Aktu o usługach cyfrowych (DSA).
  • Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych, co jest wymagane przez DSA.
  • Inne pozwane kraje wyznaczyły koordynatorów, ale nie przyznały im odpowiednich uprawnień.
  • Państwa miały czas do 17 lutego 2024 roku na wdrożenie przepisów DSA.
  • DSA ma na celu zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności platform internetowych w moderowaniu treści.

Komisja Europejska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Polskę oraz cztery inne państwa członkowskie za niewdrożenie Aktu o usługach cyfrowych (DSA), co może wpłynąć na nadzór nad regulacjami w obszarze usług cyfrowych.

Skarga Komisji Europejskiej

W środę Komisja Europejska ogłosiła, że skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przeciwko Polsce oraz Czechom, Cyprowi, Hiszpanii i Portugalii. Powodem skargi jest niewdrożenie przez te kraje przepisów Aktu o usługach cyfrowych (DSA).

Brak koordynatora w Polsce

Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych, co jest wymagane przez DSA. Komisja Europejska podkreśliła, że brak takiego koordynatora oraz nadania mu odpowiednich uprawnień uniemożliwia skuteczne wykonywanie zadań związanych z nadzorem nad regulacjami.

Koordynatorzy w innych krajach

W przeciwieństwie do Polski, pozostałe cztery kraje pozwane przez Komisję wyznaczyły koordynatorów ds. usług cyfrowych, jednak nie przyznały im odpowiednich uprawnień do realizacji zadań wynikających z DSA.

Terminy wdrożenia przepisów

Zgodnie z zapisami Aktu o usługach cyfrowych, państwa członkowskie miały czas do 17 lutego 2024 roku na wyznaczenie koordynatorów oraz nadanie im odpowiednich uprawnień. Komisja Europejska zaznaczyła, że „koordynatorzy ds. usług cyfrowych, współpracujący z Komisją, mają zasadnicze znaczenie dla nadzorowania i egzekwowania przepisów Aktu o usługach cyfrowych oraz dla zapewnienia jednolitego stosowania tego rozporządzenia w całej Unii”.

Znaczenie DSA

Akt o usługach cyfrowych określa zasady moderowania treści w internecie, w tym m.in. oznaczanie materiałów politycznych oraz wzmacnianie „określonych narracji”. Jego wdrożenie ma na celu zapewnienie większej przejrzystości i odpowiedzialności platform internetowych.

Źródło: rdc
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments