Kary cielesne szkodzą dzieciom, potwierdzają badania.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z New York University wykazało, że kary cielesne, takie jak bicie dzieci, mają wyłącznie negatywny wpływ na ich rozwój. Analiza 195 badań z lat 2002–2024 obejmowała 92 kraje o niskim i średnim dochodzie oraz różne wskaźniki dotyczące zdrowia i relacji rodzinnych.

  • Kary cielesne mają wyłącznie negatywny wpływ na rozwój dzieci, co potwierdzają wyniki analizy 195 badań.
  • Negatywne skutki kar cielesnych obejmują gorsze relacje rodzic-dziecko, akceptację przemocy oraz problemy zdrowotne.
  • Badanie nie wykazało żadnych pozytywnych efektów stosowania kar fizycznych.
  • W 2006 roku ONZ wezwał do zakazu stosowania kar cielesnych, a 65 krajów wprowadziło takie zakazy.
  • Brak danych z krajów o niskim i średnim dochodzie utrudnia pełne zrozumienie wpływu kar fizycznych w różnych kulturach.

Negatywne skutki kar cielesnych

Wyniki badań wskazują, że kary fizyczne są związane z negatywnymi konsekwencjami w 16 z 19 analizowanych obszarów. Do skutków tych należą gorsze relacje rodzic-dziecko, bycie ofiarą przemocy, akceptowanie przemocy, a także problemy zdrowotne, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dzieci doświadczające kar cielesnych mają również słabsze wyniki w nauce oraz zaburzenia umiejętności społeczno-emocjonalnych.

Brak pozytywnych efektów

Badanie nie wykazało żadnych pozytywnych skutków związanych z karami fizycznymi. Naukowcy podkreślają, że spójność i siła wyników sugerują, iż kara fizyczna jest szkodliwa dla dzieci i młodzieży. W przyszłości konieczne będą dalsze badania, aby zidentyfikować skuteczne strategie zapobiegania karom fizycznym.

Zakazy kar cielesnych

W 2006 roku Sekretarz Generalny ONZ wezwał do zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Do tej pory 65 krajów wprowadziło całkowity lub częściowy zakaz takich praktyk, głównie w krajach o wysokich dochodach. Naukowcy zauważają, że brak danych z krajów o niskim i średnim dochodzie utrudniał dotąd pełne zrozumienie wpływu kar fizycznych w różnych kontekstach kulturowych.

Wnioski badaczy

Jorge Cuartas, główny autor badania, zaznacza, że konieczne jest zapewnienie dzieciom ochrony przed wszystkimi formami przemocy, co będzie wspierało ich zdrowy rozwój. Naukowcy apelują o dalsze badania w celu opracowania skutecznych strategii zapobiegania karom fizycznym na całym świecie.

Źródło: naukawpolsce.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments