Kanada nie jest na sprzedaż Trumpowi

Mark Carney, premier Kanady, oświadczył Donaldowi Trumpowi, że Kanada „nie jest na sprzedaż”, w odpowiedzi na sugestię prezydenta USA o przekształceniu kraju w 51. stan USA. Spotkanie miało miejsce w Białym Domu 6 maja 2025 roku, a Carney wygrał wybory, obiecując „stawienie czoła” Trumpowi, który nałożył cła na niektóre kanadyjskie produkty.

  • Mark Carney, premier Kanady, oświadczył Donaldowi Trumpowi, że Kanada "nie jest na sprzedaż".
  • Spotkanie Carney'ego z Trumpem miało miejsce 6 maja 2025 roku w Białym Domu, po wyborach w Kanadzie.
  • Obaj liderzy wymienili uprzejmości, jednak pojawiły się napięcia związane z sugestią Trumpa o przekształceniu Kanady w 51. stan USA.
  • Carney porównał Kanadę do Białego Domu i pałacu Buckingham, podkreślając, że "nigdy nie będzie na sprzedaż".
  • Trump zadeklarował, że nie zamierza znosić ceł na kanadyjskie towary.

Spotkanie w Białym Domu

Spotkanie Carney’ego z Trumpem było pierwszym od czasu wyborów w Kanadzie, które odbyły się 28 kwietnia. Obaj przywódcy wymienili uprzejmości, a Trump określił Carney’ego jako „bardzo utalentowanego człowieka”. Prezydent USA pochwalił również zwycięstwo swojego gościa, nazywając je „jednym z największych powrotów w historii polityki”.

Wzajemne uznanie i napięcia

Pomimo napięć w relacjach między krajami, obaj liderzy chwalili się nawzajem. Carney określił Trumpa jako „prezydenta transformacyjnego”, podkreślając jego skupienie na amerykańskim pracowniku oraz na bezpieczeństwie granic. Jednakże, napięcia pojawiły się, gdy Trump ponownie zasugerował, że Kanada byłaby lepsza jako część USA.

Odpowiedź Carney’ego

Carney odpowiedział na sugestię Trumpa, mówiąc: „Jak wiesz z nieruchomości, są miejsca, które nigdy nie są na sprzedaż”. Porównał Kanadę do samego Białego Domu i pałacu Buckingham w Wielkiej Brytanii, dodając, że „Kanada nie jest na sprzedaż i nigdy nie będzie”.

Tematy rozmów

Trump podkreślił, że nie zamierza znosić ceł na kanadyjskie towary, mówiąc: „Nie, to po prostu tak jest”. Prezydent USA argumentował, że jego kraj nie potrzebuje kanadyjskich dóbr, takich jak aluminium i stal, oraz że Stany Zjednoczone subsydiują kanadyjską armię.

Przyszłość negocjacji

Carney stwierdził, że „naciskał na zniesienie ceł” i zauważył, że Trump był „chętny do negocjacji”. Premier Kanady nie spekulował na temat terminu, ale zaznaczył, że obaj liderzy i ich zespoły będą rozmawiać w nadchodzących tygodniach. Dodał, że ważne jest, aby rozróżnić „życzenie od rzeczywistości”.

Relacje kanadyjsko-amerykańskie

Podczas kampanii wyborczej Carney argumentował, że jest liderem, który może stawić czoła „zdradzie” Trumpa oraz przeciwdziałać zagrożeniom dla kanadyjskiej gospodarki i suwerenności. W swoim przemówieniu po zwycięstwie stwierdził, że dotychczas bliskie relacje kanadyjsko-amerykańskie są „zakończone” i że Kanadyjczycy muszą „fundamentalnie przemyśleć swoją gospodarkę” w erze Trumpa.

Wartości handlowe

W 2024 roku wartość towarów przepływających między Kanadą a USA wyniosła ponad 760 miliardów dolarów. Kanada jest drugim co do wielkości partnerem handlowym USA po Meksyku oraz największym rynkiem eksportowym dla amerykańskich towarów.

Źródło: bbc.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments