Prezydent Iranu, Masoud Pezeshkian, zadeklarował gotowość Teheranu do pomocy w eliminacji nieporozumień i zmniejszeniu napięć między Indiami a Pakistanem. Wypowiedział się na ten temat podczas rozmowy telefonicznej z premierem Pakistanu, Shehbazem Sharifem, w sobotę, podkreślając potrzebę wspólnego działania w walce z terroryzmem.
Walka z terroryzmem w regionie
Pezeshkian odniósł się do niedawnego ataku terrorystycznego w indyjskim regionie Kaszmir, wzywając do zwiększenia regionalnej współpracy w celu wyeliminowania terroryzmu oraz jego sieci wsparcia finansowego i militarnego. Zauważył, że atak w Pahalgam nie tylko spowodował utratę niewinnych żyć, ale także zaostrzył napięcia wśród krajów regionu.
Współpraca gospodarcza
W kontekście przygotowań do 22. wspólnej komisji gospodarczej między Iranem a Pakistanem, która ma się odbyć w Teheranie w najbliższych miesiącach, Pezeshkian wyraził nadzieję na wykorzystanie istniejących możliwości gospodarczych w celu wzmocnienia relacji handlowych między oboma krajami. Prezydent Iranu zaproponował również współpracę naukową, gospodarczą i kulturalną wśród krajów islamskich, twierdząc, że takie działania przyczynią się do zrównoważonego rozwoju i dobrobytu ich narodów.
Dialog jako klucz do pokoju
Pezeshkian wyraził gotowość do przyjęcia pakistańskiego premiera w Teheranie, mając nadzieję, że takie dialogi będą skutecznymi krokami w kierunku umacniania pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Sharif z kolei podziękował Pezeshkianowi za uwagę poświęconą wydarzeniom regionalnym, zauważając, że takie wysiłki odzwierciedlają głębię braterskich więzi między Iranem a innymi krajami regionu.
Wspólne śledztwo w sprawie ataku
Premier Pakistanu potępił wszelkie akty terroryzmu, podkreślając, że Pakistan był ofiarą takiej przemocy i rozumie konieczność walki z tym zjawiskiem. Sharif wyraził gotowość do transparentnej współpracy w dochodzeniu w sprawie niedawnego ataku terrorystycznego w Indiach, witając pozytywną i konstruktywną rolę Iranu w tym zakresie. Dodał również, że jest gotów odwiedzić Teheran, proponując, aby ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podjęli rozmowy w celu ułatwienia tej wizyty.
Solidarność w trudnych czasach
Sharif poparł dyplomatyczne podejście Iranu do rozwiązywania problemów międzynarodowych, potwierdzając prawo Teheranu do posiadania pokojowej technologii jądrowej. Wyraził także solidarność z Iranem w związku z wybuchem w porcie Shahid Rajaee, stwierdzając, że Islamabad jest gotowy wspierać Teheran w rozwiązaniu tej sytuacji.
Postępy w projektach infrastrukturalnych
Teheran i Islamabad podjęli również działania mające na celu usunięcie przeszkód w realizacji projektu gazociągu między oboma krajami. W trakcie spotkania na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Pezeshkian i Sharif uzgodnili powołanie wspólnej grupy roboczej, która oceni plany na rzecz promowania współpracy gospodarczej i handlowej oraz rozwiąże problemy związane z realizacją projektu gazociągu. Prezydent Iranu zaproponował również stworzenie rozbudowanej sieci drogowej i kolejowej, łączącej kraje regionu, podkreślając, że projekt wymaga kompleksowego planu obejmującego szereg kwestii bezpieczeństwa, politycznych, gospodarczych i transportowych.