Inwazja pluskwiaków wapiennych w Niemczech i Polsce

  • Pluskwiaki wapienne, znane jako skupieńce lipcowe, pochodzą z regionu śródziemnomorskiego.
  • W Niemczech zaobserwowano je po raz pierwszy siedem lat temu, głównie w Brandenburgii i Berlinie.
  • W Polsce pluskwiaki te występują od około dekady, szczególnie w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.
  • Nie są niebezpieczne dla ludzi, ponieważ nie przenoszą chorób.
  • Ich obecność nie powoduje trwałych uszkodzeń drzew, a masowe wymieranie następuje tylko przy bardzo niskich temperaturach.

W Berlinie oraz innych miastach Niemiec zauważono inwazję pluskwiaków wapiennych, które od niedawna pojawiły się także w Polsce, co budzi zainteresowanie ekspertów i mediów.

Opis owadów

Pluskwiaki wapienne, znane w Polsce jako skupieńce lipcowe (Oxycarenus lavaterae), pochodzą z regionu śródziemnomorskiego. W Niemczech zaobserwowano je po raz pierwszy zaledwie siedem lat temu. Owad ten osiąga długość do 6 milimetrów i charakteryzuje się czarną głową, przedpleczem oraz odnóżami, a także czerwonym odwłokiem i skrzydełkami w odcieniach bieli czy czerwieni.

Występowanie w Niemczech

Jak informuje „Berliner Zeitung”, pluskwiaki te można znaleźć w Brandenburgii i Berlinie, szczególnie na korze lipy zimowej. Ekspert do spraw dzikiej przyrody, Derk Ehlert, wyjaśnia, że dorosłe osobniki wspinają się na pień lipy wiosną, aby odbyć gody, a ich obecność nie powoduje trwałych uszkodzeń drzew.

Obecność w Polsce

Skupieńce lipcowe żyją w Polsce od około dekady. Ich obecność jest związana z łagodniejszymi zimami, które umożliwiają im przetrwanie. Owady te hibernują, a ich masowe wymieranie może nastąpić jedynie przy temperaturach poniżej -15 stopni Celsjusza. Zauważano je w Warszawie, Wrocławiu oraz Poznaniu.

Bezpieczeństwo dla ludzi

Pluskwiaki wapienne nie są niebezpieczne dla ludzi, ponieważ nie przenoszą chorób, w przeciwieństwie do kleszczy. Ich obecność w skupiskach, liczących tysiące osobników, jest łatwa do zauważenia z kilkuset metrów.

Źródło: wprost
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments