Nowa jakość w budownictwie – Cashy rewolucjonizuje płatności!
W polskim budownictwie nastała prawdziwa rewolucja! Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu od firmy Cashy, procesy płatności między dużymi wykonawcami a ich podwykonawcami mają szansę na znaczne przyspieszenie. Jak to działa? Przekonajmy się!
Czym jest Cashy?
Cashy to polski fintech, który wprowadza nowe standardy w branży budowlanej. Stworzona przez zespół doświadczonych menedżerów rozwiązanie online umożliwia dużym firmom budowlanym szybsze rozliczanie się z ich kooperantami. Dzięki temu, wykonawcy mogą zyskać dodatkowe przychody, a podwykonawcy szybciej otrzymują należności.
Dlaczego to takie ważne?
Obecnie wiele małych i średnich firm w branży budowlanej zmaga się z problemem zatorów płatniczych. Czas oczekiwania na płatności, który formalnie wynosi 30 dni, w rzeczywistości może się wydłużać do 44 dni! Pomyśl o tym, jaką presję wywiera to na mniejszych wykonawcach, którzy potrzebują gotówki na bieżące wydatki. Oto kilka faktów:
- Na koniec 2024 roku zaległości w branży budowlanej przekroczyły 5,6 miliarda złotych.
- W porównaniu do 2023 roku liczba firm z problemami wzrosła o 2269.
- Budownictwo zajmuje drugie miejsce w rankingu sektorów z największą liczbą nierzetelnych podmiotów, zaraz za handlem.
Jak to działa?
Jakub Wrede, CEO Cashy, podkreśla, że ich rozwiązanie jest alternatywą dla tradycyjnego faktoringu. Generalny wykonawca może samodzielnie decydować o przyspieszonych płatnościach, co wygląda tak:
- Generalny wykonawca określa pulę środków na program.
- Wskazuje, które faktury są uznawane za bezsporne.
- Określa cenę szybszej płatności.
Dzięki temu, podwykonawcy mogą uzyskać swoje pieniądze znacznie szybciej, co stabilizuje ich sytuację finansową.
Korzyści dla wszystkich
To rozwiązanie przynosi korzyści nie tylko podwykonawcom, ale także generalnym wykonawcom. Dzięki stabilizacji finansowej partnerów, unikają ryzyka, że ich współpracownicy ogłoszą upadłość. Jakub Wrede dodaje:
„Generalny wykonawca może dzięki temu podnieść sobie de facto rentowność kontraktów.”
Jak szybko można to wdrożyć?
Wdrożenie systemu Cashy u generalnych wykonawców zajmuje tylko trzy tygodnie. Natomiast dla podwykonawców, rejestracja w systemie jest prosta i bezpłatna. Po zarejestrowaniu, mogą oni w każdej chwili sprawdzić, kiedy mogą uzyskać najszybszą płatność za uznaną fakturę.
Co dalej?
Cashy ma ambitne plany na przyszłość. Wkrótce do grona korzystających z ich rozwiązań dołączy Budimex, a przedstawiciele firmy mają nadzieję, że ich kampania „Budujemy płynność” zainspiruje więcej wykonawców do skorzystania z tej innowacji.
Podsumowując
Cashy wprowadza nową jakość w polskim budownictwie, przyspieszając procesy płatności i poprawiając sytuację finansową wielu firm. Jeśli większość z 40 największych wykonawców zdecyduje się na to rozwiązanie, moglibyśmy uwolnić kilkanaście miliardów złotych zablokowanych w zatorach płatniczych. Czas na zmiany!