(…) lub czasopisma

(…) lub czasopisma – fragment zdania, który został usunięty z przyjętego w 2002 roku rządowego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, co zmieniło sens i zakres niektórych kluczowych postanowień tej ustawy.

W pierwotnej wersji projektu ustawy, przyjętej przez rząd, w artykule 36 znajdował się zakaz wydawania koncesji na telewizję ogólnopolską „wydawcy ogólnopolskiego dziennika lub czasopisma”. W marcu 2002 roku, jak ustaliła sejmowa komisja śledcza badająca sprawę afery Rywina, Janina Sokołowska, Iwona Galińska (urzędniczki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) oraz Tomasz Łopacki (prawnik z Ministerstwa Kultury) usunęli z projektu dwa słowa: lub czasopisma. W wyniku tej zmiany, zakaz udzielania koncesji wciąż obowiązywał dla wydawców dzienników, ale przestał dotyczyć wydawców tygodników czy innych czasopism, które nie były dziennikami. Celem tej manipulacji było umożliwienie konkurentom „Agory” (wydawcy dziennika „Gazeta Wyborcza”) ubieganie się o koncesję.

Po dokonaniu tej zmiany, do „Agory” zgłosił się Lew Rywin, który zaproponował w zamian za 17,5 miliona dolarów łapówki modyfikację tekstu projektu ustawy, aby firma mogła ubiegać się o koncesję na telewizję. Ta wizyta stała się początkiem tzw. afery Rywina; po jej ujawnieniu rząd przywrócił wcześniej wykreślone dwa wyrazy do projektu ustawy, tłumacząc ich usunięcie rzekomą „usterką techniczną”. Prokuratura apelacyjna w Białymstoku, badająca sprawę, uznała jednak, że zmiana tekstu ustawy nie była przypadkowa i postawiła zarzuty „dopuszczenia się czynu zabronionego” Sokołowskiej, Galińskiej i Łopackiemu. Spośród ich przełożonych, tylko byłej wiceminister kultury Aleksandrze Jakubowskiej postawiono zarzut wydania polecenia do dokonania tej manipulacji. W grudniu 2007 roku sąd pierwszej instancji uniewinnił trzy z tych osób, w tym Jakubowską, natomiast Janina Sokołowska otrzymała wyrok w zawieszeniu. Minister sprawiedliwości nakazał prokuratorowi apelację od tego wyroku. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił to orzeczenie, kierując sprawę do ponownego rozpoznania. Nowy proces przed Sądem Okręgowym rozpoczął się w 2011 roku. W lipcu tego samego roku Aleksandra Jakubowska została uznana za winną i skazana na 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na dwuletni okres próby. W czerwcu 2012 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji.

Po rozpoczęciu prac sejmowej komisji śledczej w sprawie afery Rywina, rząd Leszka Millera zrezygnował z wprowadzenia tej nowelizacji pod obrady Sejmu, przez co projekt nigdy nie wszedł w życie ani w wersji z wyrazami „lub czasopisma”, ani bez nich.

== Przypisy ==