AZAK

AZAK – Pierwszy System Komputerowy w Polskich Archiwach

AZAK (skrót od Archiwum Zakładowe) to pierwszy system komputerowy, który został wprowadzony w polskich archiwach państwowych na mocy zarządzenia Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 16 stycznia 1985 r.. Ankieta AZAK została opracowana przez zespół „Informatyka i archiwa” i stanowiła załącznik do protokołu pokontrolnego, sporządzonego w ramach nadzoru archiwalnego nad archiwami zakładowymi. Zawierała 45 pytań dotyczących stanu zasobów kontrolowanego archiwum zakładowego, dobranych z myślą o ich przydatności dla działu nadzoru Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Autorami systemu byli mgr Krzysztof Urzędowski z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz dr inż. Krzysztof Wróblewski z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (aktualnie związany z Uniwersytetem Pensylwanii w Filadelfii). System został uruchomiony i eksploatowany na komputerze Mera 400 w Instytucie Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej. Oprogramowanie zostało stworzone w języku Fortran i działało pod systemem operacyjnym CROOK. AZAK był w użyciu do 1991 roku, w tym czasie do bazy danych wprowadzono około dziesięciu tysięcy ankiet, co pozwoliło na zebranie informacji dotyczących niemal wszystkich archiwów zakładowych podlegających nadzorowi państwowemu.

W kolejnych latach powstała jego wersja na komputery PC, a pod koniec lat 90. system przyjął formę bazy danych NADZÓR, która została wprowadzona do obowiązkowego stosowania w archiwach państwowych.

== Przypisy ==