AVIC AC332
AVIC AC332 to lekki śmigłowiec pochodzenia chińskiego, który według producenta, jest pierwszym śmigłowcem nowej generacji, zaprojektowanym od podstaw w Chinach oraz opartym na krajowych systemach i komponentach.
Historia
Prace nad tym nowym śmigłowcem rozpoczęły się w 2010 roku. Początkowo planowano, aby maksymalna masa startowa wynosiła 3000 kg. Po kilku latach prace zostały wstrzymane, a do projektu wrócono w 2017 roku, zwiększając jednocześnie maksymalną masę startową do 3850 kg. Realizacją projektu zajmuje się firma Tianjin Helicopter, która jest częścią Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Stworzono śmigłowiec, który może przewozić dwóch pilotów oraz dziesięciu pasażerów do ogólnych zastosowań. W porównaniu z podobnymi konstrukcjami zachodnich producentów, cena zakupu ma być znacznie niższa. Konstrukcja została zaprojektowana z myślą o operowaniu w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych, z jakimi mamy do czynienia w Chinach. Śmigłowiec potrafi startować z lądowisk położonych na wysokości do 4500 metrów i lądować na wysokości do 6000 metrów. Może transportować ładunki o wadze do 600 kg na odległość 600 km. Prototyp został oblatany 7 kwietnia 2023 roku. Lot z lotniska zakładowego w Tiencin trwał 15 minut i pokazał, że maszyna ma dobre właściwości pilotażowe oraz manewrowość. Producent informuje, że w dniu oblotu posiadał portfel zamówień obejmujący kontrakty oraz list intencyjny na 24 egzemplarze. Seryjne śmigłowce będą realizować misje związane z poszukiwaniem i ratownictwem, ratownictwem medycznym, przewozem ludzi i towarów oraz wspierać służby porządkowe.
Dwusilnikowy śmigłowiec jest wyposażony w czterołopatowy wirnik główny oraz otunelowane śmigło ogonowe typu fenestron. Maszyna charakteryzuje się niskim poziomem hałasu i wibracji. Producent podkreśla, że wszystkie komponenty są krajowej produkcji, co potwierdza całkowicie rodzimy charakter konstrukcji. Do napędu zastosowano dwie turbinowe jednostki napędowe, które są nowymi chińskimi konstrukcjami. Niektóre źródła sugerują jednak, że do napędu prototypu wykorzystano francuskie silniki.