ATD Czwarty Świat
ATD Czwarty Świat (fr. Aide à toute Détresse – Quart Monde, co oznacza „Pomoc wobec każdego nieszczęścia – Czwarty Świat”; obecnie skrót ATD oznacza ang. All Together in Dignity – fr. Agir Tous pour la Dignité, co tłumaczy się jako „Razem postawmy na godność”) to międzynarodowy ruch humanitarny oraz organizacja non-profit, której celem jest walka z nędzą i ubóstwem. Organizacja prowadzi działania charytatywne oraz realizuje projekty badawczo-naukowe dotyczące mechanizmów nędzy i wykluczenia społecznego.
Działalność ATD rozpoczęła się w 1957 roku w okolicach Paryża z inicjatywy ojca Józefa Wrzesińskiego oraz rodziny zamieszkującej obozowisko dla bezdomnych w Noisy-le-Grand. Termin „Czwarty Świat” pojawił się dopiero w okolicach 1968 roku, kiedy ojciec Wrzesiński zaczął określać ATD mianem „Czwarty Stan” lub Quatrième Ordre, które to określenie używane było podczas Rewolucji Francuskiej dla oznaczenia „nieszczęśników, biedaków i osób, które nie mają reprezentacji”. Nazwa „Czwarty Świat” odnosi się do grupy ludzi najbiedniejszych, obecnej we wszystkich krajach, zarówno bogatych, jak i ubogich.
W latach 1964–1998 na czoło ruchu stanęła Geneviève de Gaulle-Anthonioz, która w 1988 roku, po śmierci ojca Wrzesińskiego, objęła przewodnictwo w ruchu. Jej zaangażowanie przyczyniło się do zwiększenia rozpoznawalności ATD i ułatwiło prowadzenie jego działalności.
W Polsce Ruch ATD Czwarty Świat rozpoczął swoją działalność w 1998 roku w Kielcach od spotkania wolontariuszy z osobami bezdomnymi na dworcu PKP oraz w noclegowni. Od tego momentu regularnie odbywają się spotkania, a także coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, który przypada na 17 października. W 2002 roku, przy dworcu PKP w Kielcach, ustawiono krzyż upamiętniający zmarłych bezdomnych. Rok później zorganizowano warsztaty artystyczne w Kałkowie k. Kielc.
W Warszawie ATD Czwarty Świat zainaugurowało swoją działalność w 2004 roku. W salach Uniwersytetu Warszawskiego odbył się Ósmy Uniwersytet Powszechny, na którym spotkali się najubożsi, wolontariusze oraz politycy z całej Europy, aby wspólnie dyskutować o godności człowieka oraz o walce z nędzą i wykluczeniem społecznym.