ATB Tamel

ATB Tamel SA

ATB Tamel SA to polska firma przemysłowa specjalizująca się w produkcji silników elektrycznych, która została założona w 1949 roku w Tarnowie.

Pierwotnie była to przedsiębiorstwo państwowe, które miało na celu wyprodukowanie rocznie 120 tysięcy silników elektrycznych. Zakład usytuowano na północ od Tarnowa, w obszarze Piaskówki, obok Zakładów Mięsnych w Klikowej, przy bocznicy kolejowej prowadzącej do byłej cegielni Władysława Bracha Kantoria. Na początku dyrekcja miała siedzibę w Katowicach, jednak w sierpniu 1949 roku została przeniesiona do Tarnowa. Budowę Południowych Zakładów Wytwórczych Silników Elektrycznych M-7 rozpoczęto w 1949 roku, a oddano do użytku w 1952 roku, w ramach realizacji planu sześcioletniego. W zależności od rodzaju produkcji, ulicę, przy której znajduje się firma, nazwano ulicą Elektryczną. Nadzór nad zakładami sprawował minister przemysłu ciężkiego. W pierwszym roku działalności wyprodukowano 9500 sztuk silników. Eksport rozpoczęto w 1955 roku. Produkcja rosła w dynamicznym tempie, a w 1956 roku osiągnięto pierwszy raz poziom 100 000 wyprodukowanych silników. W kolejnych latach fabryka była rozbudowywana; w latach 1958–1967 dobudowano nową halę produkcyjną, odlewnię kokilową żeliwa, halę wykrawalni oraz odlewnię ciśnieniową. W 1962 roku minister przemysłu zmienił nazwę zakładu na Fabryka Silników Elektrycznych Tamel. W latach 1971–1976 powstała hala obróbki cieplno-chemicznej oraz zmodernizowano odlewnię żeliwa. W okresie przynależności do Zjednoczenia Maszyn i Aparatów Elektrycznych „Ema”, zakład funkcjonował jako Fabryka Silników Elektrycznych Ema-Tamel.

W czasie transformacji ustrojowej przedsiębiorstwo państwowe przekształcono w spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Od 1995 roku rozpoczęto proces prywatyzacji, a w 1998 roku Tamel dołączył do grupy Invensys Brook Crompton. W 2002 roku Invensys sprzedał grupę Brook Crompton firmie Lindeteves Jacoberg z Singapuru. W 2006 roku ATB przejął większość udziałów Lindeteves Jacoberg. W 2011 roku Grupa Wolong Holding nabyła 98% udziałów w Grupie ATB, co spowodowało, że tarnowska wytwórnia stała się częścią globalnej organizacji z siedzibą w Shangyu, w prowincji Zhejiang, w południowo-wschodniej części Chińskiej Republiki Ludowej.

Sprzedaż krajowa stanowi około 25% całkowitej sprzedaży fabryki, a pozostała część, trzykrotnie większa, jest kierowana na eksport, głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Udział Tamelu w krajowym rynku elektrycznych silników indukcyjnych wynosi około 30%.

== Galeria ==

== Przypisy ==

== Bibliografia ==

MarcinM. Łuszczyk MarcinM., Fabryka Silników Elektrycznych Tamel SA, [w:] AndrzejA. Niedojadło (red.), Encyklopedia Tarnowa, Tarnów: Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, 2010, s. 119, ISBN 978-83-87366-96-4.

Historia [online], ATB Tamel [dostęp 2022-08-08].