ASIMO

ASIMO, co oznacza „Advanced Step in Innovative Mobility” w języku angielskim oraz „Ashimo” (アシモ) w języku japońskim, to humanoidalny robot, który został zaprezentowany 31 października 2000 roku. Został stworzony przez japońską firmę Honda. Prace nad tym robotem trwały przez 18 lat i zakończyły się w czerwcu 2018 roku.

Dane ogólne

ASIMO jest jedenastym modelem robota dwunożnego. Jego projektowanie rozpoczęło się w 1986 roku z pierwszym modelem E0. Robot został zaprojektowany z myślą o możliwości poruszania się do przodu, do tyłu, w bok, bieganiu, omijaniu przeszkód, zawracaniu oraz interakcji z otoczeniem. Celem producenta jest stworzenie robota, który będzie mógł wspierać ludzi w codziennym życiu.

W porównaniu do swojego poprzednika, modelu P3, ASIMO zyskał nowe umiejętności, takie jak możliwość skrętu bioder, zginania karku, nadgarstków i palców. Robot potrafi rozpoznać poruszających się ludzi oraz ich twarze, a także podążać za nimi. Może reagować na zawołanie i rozumie 50 japońskich zwrotów. ASIMO najlepiej odzwierciedla ludzkie ruchy podczas chodzenia spośród wszystkich dotychczas stworzonych robotów.

W 2003 roku ASIMO towarzyszył premierowi Japonii podczas jego oficjalnej wizyty w Czechach, pełniąc rolę ambasadora dobrej woli dla robotów. W tym czasie złożył także kwiaty pod pomnikiem Karela Čapka, pisarza, który jako pierwszy użył terminu „robot” w 1920 roku.

Honda udostępnia ASIMO firmom i organizacjom w Japonii, które wykorzystują go do celów promocyjnych, takich jak witanie gości.

ASIMO bierze również udział w corocznych mistrzostwach świata robotów w piłce nożnej – RoboCup. Projekt zainteresował NASA, która widzi w tym robocie potencjalnego kandydata do misji na Marsa. Jednak przed tym producent musi rozwiązać problem ograniczonej wytrzymałości akumulatorów, które zapewniają jedynie 25 minut energii na spacer.

15 grudnia 2004 roku Honda zaprezentowała nową generację ASIMO, zwiększając prędkość chodu z 1,6 km/h do 2,5 km/h. Dodano również możliwość biegania z prędkością 3 km/h (robot unosi się w powietrzu przez 0,05 s). Żywotność akumulatorów wydłużono do 1 godziny, a także zmieniono wagę i wysokość robota.

13 grudnia 2005 roku ASIMO przeszedł kolejną aktualizację, gdzie największą zmianą było zwiększenie prędkości biegu z 3 km/h do 6 km/h (teraz robot unosi się w powietrzu przez 0,08 s). Robot potrafi biegać po okręgu o średnicy 2,5 metra z prędkością 5 km/h. Prędkość chodu wzrosła z 2,5 km/h do 2,7 km/h. Gdy ASIMO przenosi przedmiot o wadze do 1 kg, jego prędkość automatycznie zmniejsza się do 1,6 km/h. Zaimplementowano także funkcję wspólnego spaceru z osobą towarzyszącą.

Wystąpienia publiczne

Od momentu debiutu ASIMO w 2000 roku, robot podróżował po całym świecie, występując przed międzynarodową publicznością. Po raz pierwszy zaprezentował się publicznie w USA w 2002 roku podczas otwarcia Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W okresie od stycznia 2003 do marca 2005 roku robot prezentował swoje umiejętności w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przed ponad 130 tys. widzów. Była to część jego trasy edukacyjnej po Ameryce Północnej, w ramach której odwiedzał muzea naukowe i technologiczne oraz instytucje badawcze, zachęcając studentów do nauki poprzez pokazy na żywo.

Dodatkowo, ASIMO odwiedził czołowe wydziały inżynieryjne i informatyczne w USA w ramach trasy ASIMO Technology Circuit Tour, mając na celu zachęcenie uczniów do pracy naukowej. W 2004 roku robot został zaprezentowany na Carnegie Mellon University. W marcu 2005 roku przeszedł po czerwonym dywanie podczas światowej premiery filmu animowanego „Roboty”. W czerwcu 2005 roku ASIMO wziął udział w programie „Say 'Hello’ to Honda’s ASIMO” w Disneylandzie.

Robot po raz pierwszy odwiedził Wielką Brytanię w styczniu 2004 roku, gdzie demonstrował swoje umiejętności w Muzeum Nauki w Londynie. ASIMO kontynuował swoją podróż, odwiedzając takie miejsca jak: Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, RPA oraz Australia. W październiku 2008 roku ASIMO przywitał księcia Karola podczas wizyty w Miraikan (Narodowe Muzeum Nowej Nauki i Innowacji) w Tokio, gdzie zaprezentował siedmiominutowy chód oraz taniec.

Podczas demonstracji w siedzibie Hondy w Tokio w 2007 roku, firma pokazała nowe technologie umożliwiające współpracę wielu robotów ASIMO. Demonstracja ilustrowała zdolność robota do identyfikacji i unikania zbliżających się ludzi, współpracy z innymi ASIMO, rozpoznawania momentu naładowania baterii oraz wykonywania nowych zadań, takich jak przenoszenie tacy czy pchanie wózka.

W 2008 roku ASIMO prowadził w Detroit wykonanie „The Impossible Dream” przez Detroit Symphony Orchestra, aby zwrócić uwagę na możliwości współpracy z orkiestrą i wspierania sztuk widowiskowych. Replika ASIMO, o wysokości około 15 m, wykonana z artykułów spożywczych, poprowadziła sto dwudziestą Paradę Róż z okazji 50-lecia Hondy w USA. Później tego samego roku robot wystąpił we Włoszech na festiwalu w Genui.

W styczniu 2010 roku Honda zaprezentowała dokument „Living with Robots” na Sundance Film Festival w Park City w Utah. Film koncentruje się na doświadczeniu interakcji ludzi z robotami takimi jak ASIMO. W kwietniu 2011 roku robot był obecny na FIRST Championship w Saint Louis w Missouri, aby zachęcić uczniów do kontynuowania nauki w dziedzinach matematyki, nauk ścisłych i inżynierii.

ASIMO odwiedził Ontario Science Center w Toronto w maju 2011 roku, prezentując swoje umiejętności kanadyjskim studentom, a w Ottawie odsłonił wystawę w Canadian Museum of Civilization.

2 grudnia 2011 roku ASIMO pojawił się jako gość w brytyjskim teleturnieju QI (Quite Interesting). Po podaniu wody gospodarzowi Stephenowi Fry i zatańczeniu z komediową aktorką Jo Brand, ASIMO zdobył 32 punkty.

ASIMO był także inspiracją dla filmu „Robot i Frank” z 2012 roku, w którym robot, grany przez aktora w kostiumie, ma wygląd ASIMO.

24 marca 2017 roku Honda zaprezentowała ASIMO w atrakcji Disneylandu o nazwie Autopia.

Dane techniczne

Masa: 54 kg (pierwotnie 52 kg)

Prędkość chodu: 2,7 km/h (pierwotnie 1,6 km/h i 2,5 km/h)

Prędkość biegu: 6 km/h (pierwotnie 3 km/h), po okręgu (o średnicy 2,5 m) – 5 km/h

Wysokość: 130 cm (pierwotnie 120 cm)

Szerokość: 45 cm

Głębokość: 44 cm

Czas działania: 1 godzina (pierwotnie 30 minut)

Historia rozwoju

Litera E w nazwie oznacza Model Eksperymentalny

Litera P w nazwie oznacza Model Prototypowy

1986: E0

1987 – 1991: E1, E2, E3

1991 – 1993: E4, E5, E6

1994 – 1997: P1, P2, P3

od 2000: ASIMO

Zobacz też

Robot

Kismet – projekt MIT

Cog – projekt MIT

Qrio – projekt Sony

Przypisy

Linki zewnętrzne

Historia rozwoju projektu

Oficjalna strona dla USA

Oficjalna strona (cały świat)