ARISS

ARISS – Radioamatorzy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) to międzynarodowa organizacja zrzeszająca stowarzyszenia i kluby radioamatorskie, której celem jest umożliwienie nawiązania kontaktu radiowego pomiędzy radioamatorami oraz szkołami z różnych zakątków świata a astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Głównym zamierzeniem projektu jest zachęcanie młodzieży do kształcenia się w obszarach nauk ścisłych.

ARISS dzieli się na pięć regionów, a Polski Związek Krótkofalowców jest zarejestrowanym członkiem ARISS-Europe.

Cel

Organizacja ARISS angażuje się w działania związane z instalacją sprzętu krótkofalarskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz współpracuje w projektach takich jak Suit-Sat czy ARISSat-1, które umożliwiają uczniom szkół słuchanie transmisji i zdobywanie certyfikatów za nasłuchy. Dodatkowo ARISS wspiera współpracę pomiędzy szkołami, instytucjami non-profit a agencjami kosmicznymi, pomagając w organizacji kontaktu ARISS, który jest krótka telekonferencją, gdzie uczniowie mogą zadawać pytania astronautom w kosmosie i otrzymywać odpowiedzi za pośrednictwem radiostacji amatorskiej. Przygotowania do takiego wydarzenia trwają zazwyczaj co najmniej rok.

Szkolny kontakt ARISS

Szkolny kontakt ARISS można zrealizować na dwa sposoby:

  • Poprzez telemost – placówka (szkoła, szpital, instytucja, muzeum) łączy się ze specjalistyczną radiostacją naziemną ARISS, która zapewnia łączność Ziemia – MSK – Ziemia.
  • Łączność bezpośrednia – lokalni wolontariusze krótkofalowcy, dysponując odpowiednią wiedzą oraz specjalistycznym sprzętem radioamatorskim, organizują bezpośrednie połączenie Ziemia – MSK – Ziemia z terenu placówki, w której odbywa się kontakt ARISS.

Pasma radiowe wykorzystywane przez ARISS

W ramach programu ARISS stosowane są różne częstotliwości nadawania z zakresu pasma 2m (częstotliwości kontaktu ARISS są tajne i nie mogą być publikowane ani udostępniane w internecie), w zależności od regionu ITU, w którym odbywa się łączność Ziemia-MSK-Ziemia. Odpowiedzi astronautów z ISS można domyślnie odbierać na częstotliwości 145,800MHz FM (z uwzględnieniem efektu Dopplera do 3kHz, który można pominąć podczas nasłuchu).

Wysokorozdzielcza amatorska telewizja cyfrowa z pokładu ISS

HAM TV to projekt wysokorozdzielczej telewizji cyfrowej DVB-S, działającej w pasmach radioamatorskich. Nadajnik HAM TV został umieszczony na orbicie w jesieni 2013 roku za pośrednictwem orbiteru HTV-4 (JAXA). Urządzenie zostało zainstalowane w module Columbus i jest podłączone do jednej z dwóch anten S-band. Na początku 2014 roku system został przetestowany w pięciu różnych konfiguracjach. Cyfrowy sygnał odbierany w Europie przez naziemne stacje ARISS przesyła obraz na serwer wideo w Wielkiej Brytanii, do którego może się podłączyć każdy użytkownik internetu z odpowiednio szybkim łączem.

Zobacz też

  • ISS
  • SuitSat
  • Kedr
  • Krótkofalarstwo

Linki zewnętrzne