ARCA (Asociatia Romana pentru Cosmonautica si Aeronautica)
ARCA, czyli Rumuńskie Stowarzyszenie Astronautyki i Aeronautyki, zostało założone w 1999 roku przez Dumitru Popescu, który wówczas był studentem politechniki w Bukareszcie i obecnie pełni funkcję prezydenta organizacji. Głównym celem ARCA jest promowanie eksploracji kosmosu oraz prace nad budową rakiet nośnych i statków kosmicznych. Stowarzyszenie bierze udział w konkursie Google Lunar X Prize, którego celem jest umieszczenie na Księżycu przez amatorski zespół własnego lądownika oraz łazika. Na podstawie tego projektu ARCA planuje rozwijać własny system transportu orbitalnego oraz współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach programu ExoMars.
Udział w Google Lunar XPrize
Początkowa koncepcja ARCA zakładała wyniesienie rakiety Haas za pomocą balonu stratosferycznego na wysokość około 30 km, gdzie miała zostać odpalona, a jej celem było umieszczenie próbniku księżycowego ELE (European Lunar Explorer) wraz z ostatnim stopniem rakiety w okolicach Księżyca.
W 2010 roku ARCA zmieniła swoją strategię i rozpoczęła budowę samolotu rakietowego IAR-111, który ma zastąpić balon jako środek wynoszący rakietę na odpowiednią wysokość. Nowa rakieta będzie nosić nazwę Haas 2.
Do napędzania zarówno samolotu IAR-111, jak i rakiety Haas 2 opracowywany jest silnik rakietowy Executor.
Silnik Executor
Samolot rakietowy IAR-111 Excelsior
Załogowy program orbitalny
Załogowy program ARCA oparty jest na rakiecie Haas 2 oraz silniku Executor. Program ten realizowany jest w trzech etapach:
- suborbitalna rakieta załogowa Haas 2B,
- orbitalna rakieta bezzałogowa Haas 2C,
- orbitalna rakieta załogowa Super Haas.
Rakiety te będą wystrzeliwane z wyrzutni naziemnych. Rakieta Haas 2C będzie rakietą jednostopniową, co oznacza, że w przypadku pomyślnej realizacji projektu stanie się pierwszą rakietą typu SSTO. Natomiast Super Haas będzie rakietą dwustopniową o konstrukcji modularnej, której podstawowym modułem będzie Haas 2.