AN/FSQ-7
AN/FSQ-7 (Army-Navy Fixed Special Equipment) to seria komputerów, które zostały wyprodukowane w latach 50. XX wieku przez firmę IBM dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W sumie powstało 52 egzemplarze, które zainstalowano w 26 stanowiskach dowodzenia jako część systemu SAGE.
Każdy komputer AN/FSQ-7 był wyposażony w 55000 lamp elektronowych, zajmował powierzchnię 2000 m², ważył 275 ton i zużywał do 3 megawatów energii. Jego wydajność wynosiła około 75000 instrukcji na sekundę.
Historia
Po zakończeniu II wojny światowej, Stany Zjednoczone zaczęły rozwijać zastosowanie komputerów w systemach obrony przeciwlotniczej. Prototypowy system był oparty na maszynie Whirlwind I, skonstruowanej w Massachusetts Institute of Technology. System ten zbierał dane z kilku stacji radiolokacyjnych zlokalizowanych na przylądku Cape Cod. Niestety, nie był wystarczająco szybki ani niezawodny, aby można go było używać z większą liczbą radarów. W rezultacie rozpoczęto prace nad większym systemem, nazwanym Whirlwind II. Wkrótce okazało się, że koszty jego produkcji przewyższają możliwości MIT, dlatego projekt przekazano koncernowi IBM.
Ostateczny produkt AN/FSQ-7 zawierał szereg innowacyjnych rozwiązań, takich jak bardziej niezawodna pamięć ferrytowa, pióra świetlne oraz cyfrowe wyświetlacze CRT. Całkowity koszt produkcji całego systemu wyniósł od 8 do 12 miliardów dolarów, a w szczytowym okresie przy projekcie pracowało 20% programistów na świecie.
Przypisy
Linki zewnętrzne
INTRODUCTION TO AN/FSQ-7 COMBAT DIRECTION CENTRAL AND AN/FSQ-8 COMBAT CONTROL CENTRAL – Oryginalny podręcznik użytkownika AN/FSQ-7
AN/FSQ-7 w TV i filmach. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-09-01)].