African Union Mission to Somalia (AMISOM)
AMISOM to operacja pokojowa Unii Afrykańskiej, która została uruchomiona w Somalii w marcu 2007 roku. Jej głównym celem jest przywrócenie pokoju w kraju, który od lat zmaga się z wojną domową. Misja ta została zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na podstawie rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych, na mocy rezolucji nr 1744.
Obecny skład misji
Aktualnie misja składa się z kontyngentu, który w całości pochodzi z Ugandy i Burundi. Dodatkowo, swoje wsparcie zadeklarowały również Nigeria, Dżibuti, Ghana oraz Malawi. Siły AMISOM wspierają rząd somalijski w jego walce z radykalnymi rebeliantami.
Zmiany w mandacie misji
22 czerwca 2010 roku, tuż przed samobójczymi atakami bombowymi w Kampalii, ministrowie Unii Afrykańskiej postanowili o rozszerzeniu mandatu misji, co miało na celu zwiększenie zaangażowania w walkę z grupami Asz-Szabab. Jednakże, kilka dni później, pod presją Narodów Zjednoczonych, zdecydowano się jedynie na zwiększenie kontyngentu o jednostki z innych państw afrykańskich.
W marcu 2011 roku Burundi zwiększyło swój wkład, wysyłając dodatkowych 1000 żołnierzy, co sprawiło, że łączna liczba wojsk burundyjskich w Somalii wyniosła 4400.
12 listopada 2013 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła rezolucję, która pozwoliła na zwiększenie liczby afrykańskich sił pokojowych AMISOM w Somalii z 17731 do 22126 żołnierzy.