AMD K6-III to procesor oparty na architekturze x86, którego producentem jest firma AMD.
Model K6-III stanowił naturalne rozwinięcie idei K6-2, do której dodano dodatkowy, trzeci poziom pamięci cache. Oryginalny K6-2 posiadał 64 KiB cache zintegrowanej na chipie oraz możliwość rozszerzenia o dodatkowe 512 KiB lub 1 MiB na płycie głównej. Dla porównania, produkty Intela oferowały 32 KiB pamięci podręcznej L1 wbudowanej na chipie, a także 128 KiB cache’u L2 umieszczonego na chipie (w przypadku Celerona) lub 512 KiB pamięci na „daughter board” procesora (w modelu Pentium II). Projektanci K6-III wykorzystali oba te rozwiązania – procesor ten dysponował 64 KiB podstawowego cache’u (L1), 256 KiB cache’u L2 (jak w Celeronie) oraz bufor L3, którego pojemność zależała od zainstalowanej pamięci na płycie głównej.
Mimo stosunkowo prostego schematu, produkcja K6-III była dużym wyzwaniem dla AMD. W skład procesora wchodziło ponad 21 milionów tranzystorów, co było wynikiem dużych rozmiarów pamięci podręcznych, a proces produkcji w 1999 roku był kosztowny. Dodatkowo, z powodu złożoności i rozmiarów, maksymalne taktowanie wynosiło około 500 MHz. Niemniej jednak, model K6-III/450 był zdecydowanie najszybszym procesorem typu x86, przewyższając zarówno K6-II, jak i Pentium II.
Następca Pentium II nie był jeszcze dostępny, ale Intel szybko wprowadził na rynek Pentium III, który był jedynie nieznacznie zmodyfikowaną wersją Pentium II z dodanymi instrukcjami SSE. Nowa technologia produkcji Pentium pozwoliła na zwiększenie szybkości taktowania, co spowodowało trudności w dokładnym porównaniu, który z procesorów jest rzeczywiście najszybszy. Większość ekspertów uważała, że procesor Intela przewyższał K6-III w operacjach na liczbach zmiennoprzecinkowych, jednak K6-III sprawdzał się lepiej w codziennych biurowych i domowych zastosowaniach komputerowych.
Obie firmy intensywnie starały się zdobyć przewagę w wyścigu o najszybszy procesor, co prowadziło do problemów z produkcją najszybszych wersji chipów. AMD postanowiło zrezygnować z produkcji 500 MHz wersji K6-III, koncentrując się na modelu AMD Athlon, podczas gdy Intel wprowadził na rynek 550 MHz wersję Pentium III (dość udaną) oraz 600 MHz wersję, która borykała się z poważnymi problemami ze stabilnością i szybko została wycofana ze sprzedaży, a klienci otrzymali zwrot pieniędzy.
Po premierze Athlona, K6-III stał się w pewnym sensie zapomnianym modelem. Przestał być najszybszym dostępnym procesorem, a jego koszt produkcji był zbliżony do kosztów Athlona (który miał 22 miliony tranzystorów), co działało na jego niekorzyść, zwłaszcza że wymagał dwukrotnie więcej krzemu niż K6-2. W tym okresie AMD znacznie obniżyło priorytet produkcji K6-III, wytwarzając go jedynie w przypadku zaspokojenia zapotrzebowania na Athlona i K6-II.
Ostatecznie produkcja K6-III została zakończona w momencie, gdy Intel wprowadził nowy model Pentium III „Coppermine” (znacznie ulepszona wersja PIII z lepszym cache’em, podobnym do rozwiązania użytego w K6-III i Celeronie) oraz przeszedł na nową technologię produkcji. Zmiana ta okazała się trudniejsza, niż Intel zakładał, a przez dłuższy czas na rynku panował wyraźny popyt na procesory, który przewyższał ich produkcję. To spowodowało, że wielu producentów komputerów, tradycyjnie korzystających tylko z procesorów Intela, zaczęło wprowadzać komputery z chipami AMD, co skłoniło AMD do zaprzestania produkcji K6-III, aby skupić się na bardziej dochodowych i lepszych Athlonach.
Wyprodukowano jednak dwa dodatkowe modele K6-III – K6-2+ oraz K6-III+, które bazowały na K6-III (K6-2+ miał 128 KiB cache’u, a K6-III+ 256 KiB) i były stworzone przy użyciu nowej technologii, przeznaczonej do komputerów przenośnych. Ich istnienie nie było szeroko reklamowane, jednak cieszyły się dużą popularnością wśród entuzjastów „podrasowujących” komputery, ponieważ można je było łatwo „podkręcić” nawet do 600 MHz.
Rodzina procesorów K6-III okazała się jedną z najbardziej udanych i cenionych serii procesorów, a wiele z nich jest wciąż używanych do dziś.
Linki zewnętrzne
Instrukcja montażu K6-2+ / K6-III+ w płycie głównej Super Socket 7