AMD K6-2

AMD K6-2

AMD K6-2 był procesorem opartym na architekturze x86, produkowanym przez firmę AMD, o zegarze taktującym w zakresie od 233 do 550 MHz. Posiadał 64 KiB pamięci cache (po 32 KiB na dane i instrukcje), był zasilany napięciem 2,2 V oraz produkowany w technologii 0,25 mikrometra. Procesor ten składał się z 9,3 miliona tranzystorów i był kompatybilny z płytami głównymi Socket 7 oraz Super Socket 7. Jego bezpośrednim następcą był AMD K6-III.

Porównanie z Pentium II

K6-2 został stworzony jako tańsza alternatywa dla starszego i znacznie droższego procesora Pentium II firmy Intel. Wydajność obu chipów była na podobnym poziomie: K6-2 radził sobie lepiej w codziennych operacjach, podczas gdy Pentium II miał przewagę w obliczeniach zmiennoprzecinkowych. K6-2 okazał się jednym z największych sukcesów AMD, a jego popularność oraz generowane zyski umożliwiły firmie opracowanie i wprowadzenie na rynek nowego procesora Athlon.

Innowacje w zakresie SIMD

K6-2 był pierwszym procesorem, który wprowadził wsparcie dla operacji zmiennoprzecinkowych SIMD, znanych jako 3DNow!, co znacząco przyspieszało i ułatwiało działanie aplikacji związanych z grafiką 3D. Technologia 3DNow! wyprzedziła debiut odpowiednika od Intela, SSE, o kilka miesięcy.

Popularność i konkurencja

Prawie wszystkie wersje K6-2 były zaprojektowane do pracy z płytami głównymi Super 7, które miały magistralę taktującą 100 MHz. Na początku największą popularnością cieszył się model K6-2 300, który szybko zdobył rynek, stając się główną alternatywą dla Celerona 300A. Celeron oferował mniejsze, ale szybsze pamięci cache oraz doskonałą jednostkę zmiennoprzecinkową, natomiast K6-2 zapewniał lepszy dostęp do pamięci RAM i wsparcie dla instrukcji 3DNow!. W międzyczasie nowe wersje Pentium II były znacznie szybsze od obu wymienionych procesorów, ale także znacznie droższe.

Rozwój i rywalizacja

Z biegiem czasu AMD wprowadzało coraz szybsze wersje K6-2, z najbardziej popularnymi modelami o częstotliwości 350, 400, 450 i 500 MHz. Gdy na rynku zadebiutowały modele 450 i 500, dostępne już były inne, szybsze procesory, jednak K6-2 nadal konkurował z Celeronem w segmencie tańszych CPU. Płyta główna z zegarem 100 MHz umożliwiała łatwe dostosowywanie wyższych mnożników, a nawet pod koniec swojej kariery K6-2 pozostawał zaskakująco konkurencyjny w porównaniu do innych procesorów.

Odmiana K6-2+

Istniała również mniej znana wersja tego procesora, K6-2+, która posiadała dodatkową pamięć L2 cache o pojemności 128 KiB i była produkowana w technologii 0,18 mikrometra (była to praktycznie mniejsza wersja AMD K6-III+). Ta wersja została zaprojektowana z myślą o komputerach przenośnych i wprowadzona na rynek w czasie, gdy Athlon zyskiwał na popularności. Sprzedano jej niewielką ilość, a choć AMD nie reklamował jej szeroko, była również dostępna jako standardowy procesor do komputerów stacjonarnych.

Linki zewnętrzne

CPU-INFO: AMD K6-2, informacje i historia procesora. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-08)].