AMD Duron

AMD Duron

AMD Duron to mikroprocesor z rodziny x86, który został wyprodukowany przez firmę AMD. Zadebiutował na rynku w połowie 2000 roku jako budżetowa alternatywa dla procesora Athlon, konkurując z układami Pentium III oraz Celeron od Intela.

Procesory Duron są kompatybilne z tymi samymi płytami głównymi co Athlon, a ich wygląd zewnętrzny jest niemal identyczny. Duron dysponuje taką samą pamięcią podręczną pierwszego poziomu (L1 cache) jak Athlon, wynoszącą 128 kB, jednak ma tylko 64 kB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2 cache), podczas gdy jego starszy odpowiednik posiada 256 kB. W związku z tym Duron zazwyczaj działa wolniej w aplikacjach biurowych i innych zadaniach wymagających dużej ilości pamięci, ale jego czysta moc obliczeniowa nie odbiega znacząco od Athlona. Oryginalny Duron był przystosowany do pracy tylko z szyną procesora o taktowaniu 100 MHz (DDR200), natomiast późniejsze wersje mogły już pracować z FSB o częstotliwości 133 MHz (DDR266).

Historia rozwoju

Spitfire

Pierwsze procesory Duron, bazujące na rdzeniu „Spitfire”, były produkowane w latach 2000–2001 i charakteryzowały się zegarem w zakresie od 600 do 950 MHz. Rdzeń „Spitfire” był oparty na rdzeniu Athlona „Thunderbird”.

Morgan

Druga generacja Duronów, znana jako „Morgan”, oferowała częstotliwość taktowania od 900 MHz do 1,3 GHz i bazowała na rdzeniu Athlona XP „Palomino”.

Applebred

W 2003 roku AMD wprowadziło nową serię Duronów z rdzeniem „Applebred”, który był oparty na nowszej wersji rdzenia Athlona XP „Thoroughbred”. Procesory te były dostępne w wersjach 1400, 1600 i 1800 MHz, wszystkie z FSB 133 MHz (efektywne FSB 266). Entuzjaści szybko zorientowali się, że są to w rzeczywistości standardowe Athlony XP z rdzeniem „Thoroughbred”, które różniły się jedynie nazwą oraz ograniczoną pamięcią L2 do 64 kB. Prosta modyfikacja pozwalała na odblokowanie pełnych 256 kB pamięci oraz powodowała, że procesor był rozpoznawany jako pełnoprawny Athlon XP.

Produkcja procesorów Duron została zakończona przez AMD w 2004 roku, a ich miejsce zajęła linia procesorów Sempron.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Informacja o Duronie ze strony producenta