aLinux – charakterystyka dystrybucji
aLinux to dystrybucja systemu Linux, która działa na zasadzie licencji GNU. Jej twórca, Jay L. Klepacs, określa ją jako zaawansowaną dystrybucję, która jest przeznaczona do zastosowań zarówno domowych, jak i biurowych. System ten oparty jest na pakietach RPM. Od wersji 12.6, domyślnym środowiskiem graficznym stało się KDE. Użytkownicy cenią tę dystrybucję za łatwość instalacji nowych aplikacji oraz aktualizacji systemu, co umożliwia narzędzie Synaptic Package Management System.
Geneza dystrybucji
Założeniem aLinux było połączenie funkcjonalności systemów Windows XP oraz Mac OS. Wydawca dystrybucji postawił sobie za cel stworzenie systemu z przyjaznym interfejsem użytkownika. Wiele osób uważa aLinux za alternatywę dla Windows XP. Struktura systemu sprawia, że jest on idealny zarówno dla nowicjuszy, którzy jeszcze nie mieli styczności z Linuksem, jak i dla zaawansowanych użytkowników, dla których istotne są szybkość działania, bezpieczeństwo oraz wsparcie w Internecie.
Części składowe dystrybucji
aLinux to dystrybucja, która rozwija się w szybkim tempie. Bazuje na jądrze systemu w wersji 2.6.x oraz środowisku graficznym KDE. Przed wydaniem wersji 12.6, oficjalne jądro systemu było w wersji 2.4.x, a KDE nie było domyślnym środowiskiem graficznym. Od wersji 12.6 wspierany jest również system plików ext3.
Wydawcy aLinux określają tę dystrybucję mianem Extreme Multimedia Center, co odnosi się do jej możliwości w zakresie obsługi wysokich rozdzielczości, jak te stosowane w telewizji High Definition, oraz bogatej gamy aplikacji muzycznych, graficznych i do odtwarzania filmów w różnych formatach.
Dystrybucja jest przeznaczona dla komputerów z procesorami opartymi na architekturze i386 oraz AMD64.
Historia wydań
== Linki zewnętrzne ==
Strona główna dystrybucji: alinux.tv [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-12)].
aLinux na portalu DistroWatch.