Albrecht Pfister
Albrecht Pfister (ur. 1420, zm. 1466) był niemieckim drukarzem, który należy do grona jednych z pierwszych europejskich twórców wykorzystujących ruchome czcionki w produkcji kodeksów, co było wynalazkiem Jana Gutenberga. Jako pierwszy składał książki w języku niemieckim oraz wprowadził drzeworyty do druku książek. Swoją działalność prowadził w księstwie biskupim Bambergu.
Życie
O życiu Pfistera zachowało się niewiele informacji. W 1448 roku pełnił funkcję kapłana w Bambergu. W tym czasie był także związany z Georgiem I von Schaumbergiem, który później został księciem biskupim Bambergu, i w 1460 roku sprawował rolę jego sekretarza.
Edycje
Przypisuje mu się dziewięć edycji, wszystkie datowane na lata 60. XV wieku. Wśród nich znajdują się:
- dwie edycje popularnego dzieła religijnego Der Ackermann aus Böhmen w języku niemieckim;
- dwie edycje Der Edelstein Ulricha Bonera w języku niemieckim;
- dwie edycje Biblii pauperum w języku niemieckim;
- Biblia pauperum w łacinie;
- Historia Józefa, Daniela, Judyty i Estery w języku niemieckim;
- Belial Jacobusa de Teramo w języku niemieckim.
Pierwsze wydanie Der Ackermann aus Böhmen uznawane jest za pierwszą książkę drukowaną w języku niemieckim przy użyciu ruchomych czcionek oraz za pierwszą, w której zastosowano drzeworyty. Te ostatnie są jednak dość prymitywne, ręcznie malowane i czasami źle rozmieszczone na stronach. Spośród wszystkich dziewięciu edycji jedynie Belial nie zawiera żadnych drzeworytów. Dwa wydania opracowane przez Pfistera mają podaną datę druku: pierwsza na wcześniejszej edycji Der Edelstein, a druga na kartach Historii Józefa, Daniela, Judyty i Estery, datowane na 1461 i 1462 rok. Podobnie jak wielu innych drukarzy tego okresu, Pfister koncentrował się na publikacjach, które zdobyły popularność w formie rękopisów.
Przez wiele lat Pfister był również uważany za wydawcę 36-wersowej Biblii, która została wydrukowana w latach 1458–1460. Jednak od stu lat naukowcy kwestionują ten pogląd, wskazując na znacznie lepszą jakość Biblii w porównaniu z jego pierwszymi drukami. Mimo to, ta Biblia prawdopodobnie została wydrukowana w Bambergu, a do jej produkcji zastosowano typ D-K, który później wykorzystał sam Pfister.