Albert Wywerka
Albert Wywerka (ur. 22 sierpnia 1894 w Dzierzbach Szlacheckich na Podlasiu, zm. 22 maja 1945 w Łodzi) był polskim operatorem filmowym. Był także ojcem aktorki dziecięcej Basi Wywerkówny.
Życiorys
W okresie międzywojennym zrealizował zdjęcia do ponad 60 filmów, z czego większość przypadała na czas kina niemego (około 40 filmów). Działał również jako scenarzysta przy filmie Mów do mnie jeszcze (1922) oraz jako współpracownik operatora w filmie Wyrok życia (1933).
Współpracował z reżyserami takimi jak Leonard Buczkowski, Józef Lejtes, Włodzimierz Puchalski i Michał Waszyński. Pracował nad filmami różnych gatunków, w tym komediami, dramatami i melodramatami. Wprowadzał do filmów paradokumentalne obrazy przedwojennej wsi polskiej. Otrzymał wiele pochwał za umieszczenie sekwencji ślubu żydowskiego, nakręconej w Kazimierzu nad Wisłą, w filmie Szlakiem hańby (1929).
Po zakończeniu II wojny światowej zrealizował zdjęcia tylko do jednego filmu, dokumentu Stanisława Urbanowicza Budujemy Warszawę (ang. Warsaw Rebuilds). W podobnym przedsięwzięciu brał udział wcześniej, po I wojnie światowej, kiedy to pracował nad dokumentem Odrodzona Polska.
Jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Bródnowskim (kw. 23F-4-23).