Albert Hugo Schuster (urodzony 13 lutego 1912 roku w Plauen, zmarły 31 maja 1973 roku w Lipsku) był niemieckim nazistą, pełniącym funkcję Oberleutnanta, znanym jako Kat Łysogór. W 1973 roku został skazany na karę śmierci za zbrodnie wojenne popełnione w okupowanej Polsce.
Życiorys
Schuster dołączył do partii nazistowskiej w 1933 roku. Po inwazji III Rzeszy oraz jej sojuszników na Związek Radziecki został wysłany na Białoruś, gdzie m.in. brał udział w eksterminacji Żydów. W 1943 roku przeniesiono go na teren okupowanej Polski, gdzie dowodził 62. zmotoryzowanym plutonem żandarmerii stacjonującym najpierw w Nowej Słupi, a następnie w Świętej Katarzynie. Jego brutalność, szczególnie na Kielecczyźnie, przyczyniła się do nadania mu przydomka Kata Łysogór. Pod jego dowództwem oddział zamordował ponad 400 Polaków, a zbrodnie miały miejsce m.in. w Hucie Szklanej, Jeziorku, Woli Szczygiełkowej, Psarach i Bodzentynie. W trakcie starcia z oddziałem Armii Krajowej, kierowanym przez Witolda Kucharskiego ps. Wicher, Schuster odniósł ciężkie rany.
Za swoje działania w czasie III Rzeszy Schuster został odznaczony Krzyżem Zasługi Wojennej II klasy oraz Krzyżem Żelaznym II klasy.
Po wojnie osiedlił się w Karl-Mark-Stadt. Dzięki staraniom sędziego Andrzeja Jankowskiego z Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach, doprowadzono do procesu, w wyniku którego Schuster został skazany na karę śmierci za popełnione zbrodnie.
Przypisy
Bibliografia
Tomasz Trepka, Michał Zawisza: Ocalić od zapomnienia: Kielecczyzna 1939-1945. Warszawa: 2019. ISBN 978-83-8098-799-9.