Albert Richter
Albert Richter (ur. 14 października 1912 w Kolonii, zm. 2 stycznia 1940 w Lörrach) był niemieckim kolarzem torowym oraz szosowym, który zdobył łącznie osiem medali na torowych mistrzostwach świata.
Kariera
Albert Richter przyszedł na świat w Kolonii, w rodzinie, gdzie jego ojciec prowadził własny biznes. Miał dwóch braci, a wszyscy bracia uczyli się grać na instrumentach – Albert zdecydował się na skrzypce. Po raz pierwszy z kolarstwem zetknął się w wieku 16 lat. Treningi odbywał w ukryciu przed ojcem, który nie akceptował pasji syna. Wkrótce jego talent dostrzegł Ernst Berliner, były kolarz, który wczesnych latach 30. XX wieku był już uznawanym trenerem. W 1932 roku Richter wystartował w mistrzostwach świata w Rzymie, gdzie zdobył złoty medal w sprincie indywidualnym amatorów. Pragnął również wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles, jednak nie został powołany do reprezentacji.
Od 1933 roku zaczął startować jako profesjonalista i na mistrzostwach świata w Paryżu zdobył brązowy medal w sprincie, przegrywając jedynie z Belgem Jefem Scherensem oraz Francuzem Lucienem Michardem. W swojej głównej konkurencji zdobył jeszcze sześć medali: srebrne na MŚ w Lipsku (1934) i MŚ w Brukseli (1935) oraz brązowe podczas MŚ w Zurychu (1936), MŚ w Kopenhadze (1937), MŚ w Amsterdamie (1938) i MŚ w Mediolanie (1939). Na ostatnich mistrzostwach nie odbył się wyścig finałowy z powodu inwazji III Rzeszy na Polskę, co zapoczątkowało II wojnę światową.
Richter był znany ze swoich antynazistowskich poglądów i, nie chcąc zostać przymusowo wcielony do wojska, postanowił emigrować do Szwajcarii. 31 grudnia 1939 roku wsiadł do pociągu kierującego się w stronę Szwajcarii. Zgodnie z relacjami dwóch holenderskich kolarzy, Ceesa Pellenaarsa i Cora Walsa, którzy również podróżowali tym pociągiem, w trakcie kontroli granicznej w Weil am Rhein do przedziału Richtera weszli niemieccy żołnierze. Richtera wyrzucono z pociągu, a z bagażnika wyciągnięto jego rower. Po przebiciu opon okazało się, że w środku znajdowały się schowane pieniądze w łącznej kwocie 12 700 marek. Wciąż nieprzytomnego Richtera zabrano z peronu i umieszczono w ciężarówce jadącej do Lörrach. Od tego momentu nikt już nie widział niemieckiego kolarza.
Bibliografia
- Profil na cyclingarchives.com (ang.)
- Biografia na stronie Cycling4Fans. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-09)]. (niem.)