Albert Renger-Patzsch
Albert Renger-Patzsch (22 czerwca 1897 – 27 września 1966) był niemieckim fotografem, który związany był z nurtem Nowej Rzeczowości.
Urodził się w Würzburgu i zaczął swoją przygodę z fotografią w wieku 12 lat. Po zakończeniu służby wojskowej w trakcie I wojny światowej studiował chemię w Dreznie. Na początku lat 20. pracował jako fotograf prasowy dla Chicago Tribune. W 1925 roku opublikował książkę Das Chorgestühl von Kappenberg. Jego pierwsza wystawa miała miejsce w 1927 roku.
W 1928 roku wydano jego drugą książkę – Die Welt ist schön (Świat jest piękny), która stała się jego najważniejszą publikacją. Zawiera ona zbiór stu fotografii, na których przedstawione są bardzo szczegółowe zbliżenia roślin, zwierząt, fragmenty przedmiotów, elementy budynków oraz instalacji przemysłowych, a także produkty i maszyny wytwarzane seryjnie. Wszystkie te obiekty ukazane są z jasnością, typową dla fotografii naukowej. Ostrość i obiektywizm jego zdjęć odzwierciedlają estetykę Nowej Rzeczowości, która rozwijała się w sztuce niemieckiej Republiki Weimarskiej.
W latach 30. Renger-Patzsch zajmował się fotografowaniem dla przemysłu oraz reklamy. Niestety, jego archiwa zostały zniszczone podczas II wojny światowej. W 1944 roku osiedlił się w Wamel Dorf, gdzie spędził resztę swojego życia.
Bibliografia
Rouille, Andre (2005). Fotografia. Między dokumentem a sztuką współczesną. Kraków 2007, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS. ISBN 978-83-242-0629-2