Albert Pilát

Albert Pilát (ur. 2 listopada 1903 w Pradze, zm. 29 maja 1974 tamże) był czeskim botanikiem oraz mykologiem.

Życiorys i praca naukowa

Albert Pilát pochodził z rodziny praskiego urzędnika. W 1922 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Karola, gdzie był uczniem Josefa Velenovskýego. Jako entuzjasta grzybów, stał się członkiem Czech Club Mykologiczny. Gdy klub ten zaczął wydawać czasopismo Mykologia, Pilát szybko stał się jego najbardziej aktywnym współpracownikiem. Po ukończeniu studiów podjął pracę na Uniwersytecie Karola jako asystent. W 1926 roku uzyskał doktorat, a cztery lata później zatrudnił się w Muzeum Narodowym w Pradze jako asystent naukowy w dziale botanicznym, gdzie zlecono mu badanie zielnika Augusty Corda. Rozpoczął również tworzenie własnego zbioru eksykatów grzybów, wzbogacając go o zbiory mykologów z zagranicy oraz instytutów mykologicznych.

W lutym 1948 roku Pilát objął stanowisko szefa działu botanicznego Muzeum Narodowego. W 1965 roku powstał odrębny dział mykologiczny, na czele którego stanął Pilát. Zyskał miano kluczowego przedstawiciela czechosłowackiej nauki mykologicznej w Europie i na świecie. Brał również aktywny udział w pracach Czechosłowackiej Akademii Nauk, w 1959 roku zostając jej członkiem korespondentem oraz członkiem rady redakcyjnej przyrodniczego słownika naukowego, który powstawał w latach 1962-1967.

Był także zaangażowany w Czechosłowacki Klub Mykologiczny, który w 1956 roku przekształcił się w Czechosłowackie Towarzystwo Naukowe Mykologii, gdzie pełnił funkcję prezesa. Dodatkowo, był naczelnym redaktorem czasopisma „Česká mykologie”, wydawanego przez to towarzystwo.

Pilát zorganizował kilka wystaw świeżych grzybów w głównym budynku Muzeum Narodowego. Opracował także dwie publikacje skierowane do praktycznych zbieraczy grzybów, w tym atlas grzybów z ilustracjami Otto Ušáka, który był wykorzystywany również w celach edukacyjnych. Publikacja ta ukazała się w 1952 roku i została przetłumaczona na kilka języków, w tym: słowacki, niemiecki, angielski i francuski.

Inna działalność

Pilát był także alpinistą, zajmował się uprawą sadów oraz drzew i krzewów parkowych. Jego zainteresowanie roślinami uprawianymi w ogrodach i gospodarstwach domowych znalazło swoje odzwierciedlenie w artykułach publikowanych w czasopiśmie „Živa”. Był zapalonym podróżnikiem, badającym florę różnych regionów i publikującym relacje ze swoich badań. Jego dorobek obejmuje ponad 580 publikacji, w tym książki oraz artykuły naukowe, które były również tłumaczone na inne języki.

Opisał nowe gatunki grzybów, a w nazwach naukowych taksonów, które stworzył, dodawany jest cytat Pilát.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...