Albert Jarociński

Albert Jarociński (ur. 16 października 1856 w Łodzi, zm. 12 marca 1923, tamże) był przemysłowcem oraz działaczem społecznym.

Życiorys

Albert Jarociński przyszedł na świat w rodzinie fabrykantów jako syn Zygmunta Jarocińskiego. W trakcie swojego życia pełnił funkcję dyrektora w rodzinnej fabryce. Po śmierci ojca przejął przedsiębiorstwo z siedzibą przy ul. Targowej 28 w Łodzi i zarządzał nim wspólnie z bratem, Stanisławem Jarocińskim. Poza działalnością w przemyśle, był aktywny w inicjatywach wspierających Żydowską Szkołę Rzemieślniczą „Talmud Tora”, był także członkiem Żydowskiego Towarzystwa Dobroczynności. Wspierał również organizacje takie jak Lina ha-Cedek, Bikur Cholim, Linat ha-Cholim oraz Towarzystwo Szerzenia Oświaty i Wiedzy Technicznej wśród Żydów. W latach 1915-1923 był członkiem zarządu Gminy Żydowskiej w Łodzi, a także należał do Łódzkiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu oraz zasiadał w komisji odpowiedzialnej za kanalizację miasta.

Jarociński był właścicielem kamienic przy ul. Zachodniej 76 oraz Piotrkowskiej 119, a także przędzalni usytuowanej przy ul. Kilińskiego, która została wzniesiona w 1903 roku razem ze szwagrem Adamem Osserem. Jego fabryka zatrudniała 364 pracowników i osiągała roczny obrót wynoszący 2,5 miliona rubli.

Albert Jarociński został pochowany w grobowcu rodziny Jarocińskich na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi.

Życie prywatne

Żoną Alberta Jarocińskiego była Anna z domu Wulffsohn, córka przemysłowca Hugo Wulfsohna. Para miała dwoje dzieci: Irenę i Stanisława.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...