Albert Goldman

Albert Harry Goldman (urodzony 15 kwietnia 1927 w Dormont, zmarł 28 marca 1994 w trakcie podróży z Miami do Londynu) był amerykańskim profesorem oraz pisarzem. Jest autorem licznych artykułów i książek, które koncentrują się na kulturze oraz znanych osobach związanych z amerykańskim przemysłem muzycznym. Najbardziej rozpoznawalne jego dzieła to kontrowersyjne biografie Elvisa Presleya oraz Johna Lennona.

== Publikacje ==

=== Biografia Elvisa Presleya ===

W 1981 roku ukazała się kontrowersyjna biografia Elvisa Presleya zatytułowana Elvis, w której Goldman przedstawił wyniki swoich badań z czteroletniego okresu życia piosenkarza. Dla wielu fanów oraz niektórych krytyków, informacje zawarte w książce były uznawane za mało wiarygodne z powodu otwartej niechęci Goldmana wobec Presleya. Twierdził na przykład, że był on plagiatorem, a także przytaczał historie, które przedstawiały Elvisa jako osobę niepoczytalną, aby dowieść, że artysta stracił kontakt z rzeczywistością. Niemniej jednak, w książce znalazły się także niektóre nowe fakty, takie jak informacja, że pułkownik Tom Parker nie był Amerykaninem, lecz Holendrem, co przez wiele lat pozostawało w tajemnicy. W publikacji zawarte były również krytyczne uwagi dotyczące problemów z wagą Presleya, jego diety oraz ubiorów.

=== Druga książka o Presleyu ===

W 1990 roku Goldman opublikował dzieło Elvis: Ostatnie 24 godziny, w którym skupił się na okolicznościach śmierci Presleya. W książce zasugerował, że artysta popełnił samobójstwo. Mimo że te sensacyjne tezy przyciągnęły uwagę, większość ludzi je zignorowała.

=== Życie Johna Lennona ===

W 1988 roku Goldman wydał kolejną biografię, która wzbudziła jeszcze więcej kontrowersji niż ta o Elvisie. W Życiu Johna Lennona, będącej efektem wieloletnich badań oraz setek wywiadów z przyjaciółmi, znajomymi i muzykami Lennona, Goldman przedstawia go jako osobę utalentowaną, ale także neurotyczną. Książka odsłania bardzo osobiste aspekty życia muzyka, który zmagał się z przemocą, gniewem, nadużywaniem narkotyków oraz zdradami. Autor sugerował, że Lennona zniszczyły silne kobiety w jego życiu, począwszy od ciotki Mimi Smith, a kończąc na Yoko Ono. Skupiając się głównie na błędach artysty, Goldman wysunął wiele kontrowersyjnych oskarżeń, w tym sugestie, że Lennon mógł mieć coś wspólnego ze śmiercią swojego przyjaciela Stuarta Sutcliffe’a, jednego z pierwszych członków The Beatles.

== Wybrana bibliografia ==

Panie i panowie – Lenny Bruce!! (1974)

Karnawał w Rio (1978)

Grass Roots: Marijuana in America Today (1979)

Disco (1979)

Elvis (1981)

Życie Johna Lennona (1988)

Elvis: Ostatnie 24 godziny (1990)

Sound Bites (1992)

Goldman przygotowywał biografię wokalisty grupy The Doors, Jima Morrisona, jednak nie zdążył jej ukończyć.

== Linki zewnętrzne ==

Życie Johna Lennona – recenzja i komentarz autora

== Przypisy ==

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...