Albert Brnčal
Albert Brnčal (ur. 2 marca 1919 w Spišskich Tomášovcach, zm. 1 sierpnia 1950 w Tatrach) to znany słowacki taternik oraz nauczyciel.
Już jako uczeń odwiedzał Tatry, a później nawiązał współpracę z Słowackim Towarzystwem Wspinaczkowym JAMES, gdzie rozwijał swoje umiejętności taternickie. W trakcie II wojny światowej uczestniczył w słowackim powstaniu narodowym. Po wojnie stał się jednym z najbardziej aktywnych działaczy w dziedzinie turystyki i taternictwa na Słowacji, a także wspinał się z przedstawicielami Polski. W 1946 roku dokonał pierwszego wejścia środkowym filarem wschodniej ściany Lodowego Szczytu. Niestety, zginął podczas wspinaczki na Jastrzębią Przełęcz w Dolinie Jastrzębiej.
Brnčal był również autorem przewodnika turystycznego po Górnym Ponitrzu oraz kilku artykułów dotyczących turystyki i taternictwa, w tym: Komu prideliť tatranské chaty („Nové Slovo”, 16 grudnia 1949 r.) oraz Východná stena Stalinovho štítu („Krásy Slovenska”, 10/1950).
Na jego cześć nazwano schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (Brnčalova chata). Pamięć o Brnčalu została również uhonorowana tablicą na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą.
Bibliografia
Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1995. ISBN 83-7104-008-3. Brak numerów stron w książce.