Albert Avogadro

Albert Avogadro

Albert Avogadro, znany również jako Albert z Vercelli lub Albert z Jerozolimy (Jerozolimski) (urodzony około 1149 roku w Castrum Gualtieri, zmarł 14 września 1214 roku w Akce), był włoskim zakonnikiem, kanonikiem regularnym Kongregacji św. Krzyża w Mortarze, biskupem Bobbio (1184-1185) oraz Vercelli (1185-1205), a także łacińskim patriarchą Jerozolimy (1205-1214). Jest męczennikiem, błogosławionym Kościoła rzymskokatolickiego oraz świętym w tradycji karmelitańskiej.

Wstąpił do kanoników regularnych św. Krzyża w Mortarze. W 1184 roku został mianowany biskupem Bobbio, a rok później przeniesiono go do diecezji Vercelli. W 1205 roku objął urząd patriarchalny w Jerozolimie, który sprawował aż do swojej śmierci. Był zwolennikiem pokoju i prowadził mediacje między cesarzem Fryderykiem Barbarossą a papieżem Klemensem III, a także godził zwaśnionych książąt chrześcijańskich. Jako wysłannik Innocentego III doprowadził do zawarcia pokoju między Mediolanem a Pawią (1194) oraz Parmą i Piacenzą (1199). Za swoje mediacje otrzymał tytuł księcia Imperium Rzymskiego.

Na prośbę pustelników z Góry Karmel, Albert napisał regułę zakonną (około 1206-1214), która stała się podstawą nowo powstającego zakonu (OCarm.).

Albert Avogadro zginął 14 września 1214 roku w Akce, kiedy to został zasztyletowany przez przełożonego Szpitalników Ducha Świętego, którego upomniał za niewłaściwe zachowanie i zdjął z urzędu. Jego następcą na stanowisku patriarchy Jerozolimy został Rudolf z Merencourt.

Kult Alberta jako błogosławionego został zatwierdzony przez papieża Aleksandra VII w 1660 lub 1666 roku.

W Kościele katolickim przypada dzień jego liturgicznego wspomnienia na 14 września. Warto również zauważyć, że wcześniej obchodzono jego wspomnienie 8 kwietnia i 25 września.

Zakon karmelitów, uznający Alberta Avogadro za prawodawcę oraz świętego, wspomina go 17 września.

W ikonografii przedstawiany jest w biskupich szatach, towarzyszą mu atrybuty, takie jak gołębica symbolizująca natchnienie Boże, a także księga lub zwój oraz pióro pisarskie i kałamarz, które nawiązują do jego działalności pisarskiej oraz do skodyfikowania obyczajów mnichów z Góry Karmel.

Przypisy

Zobacz też

Bibliografia

  • Albert z Vercelli (Avogadro) na DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM za H. Frosem i F. Sową
  • Albert Jerozolimski – biografia na stronie parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Zygmunta w Słomczynie
  • Św. Albert Jerozolimski, biskup i prawodawca Zakonu – notatka na stronie Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych
  • Konrad Eubel, Hierarchia Catholica Medii Aevi, vol. I, Münster 1913, s. 275, 520
  • Józef Marecki, Lucyna Rotter: Jak czytać wizerunki świętych leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2009. ISBN 978-83242-0910-1.

Linki zewnętrzne

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...