Albecki

Albecki (Ahlebeck) – kaszubski herb szlachecki

Z uwagi na unikalną historię regionu, mimo że rodzina i herb były częścią Rzeczypospolitej, nie zostały uwzględnione w pracach polskich heraldyków.

Opis herbu

Opis przy użyciu zasad blazonowania, które opracował Alfred Znamierowski:

Przemysław Pragert wskazuje, że istniały co najmniej trzy wersje tego herbu:

  • Albecki I (Ahlebeck): Na dwudzielnej tarczy, w górnym polu błękitnym znajduje się srebrny półjeleń skaczący, natomiast w dolnym polu umieszczona jest szachownica w kolorach srebrnym i czerwonym.
  • W klejnocie: na hełmie bez korony, w zwoju w kolorach czerwono-błękitno-srebrnych, znajduje się srebrny półksiężyc na opak, z dwiema złotymi gwiazdami umieszczonymi u rogów.
  • Labry: po prawej stronie czerwone, podbite srebrem, a po lewej błękitne, również podbite srebrem.
  • Albecki Ia: Podobny do powyższego, ale bez kolorów, z dolnym polem oddzielonym lewo-ukośną linią.
  • Albecki II: W polu znajdują się trzy kule lub pierścienie w pas, zza których wyłania się pół jednorożca wspiętego. W klejnocie również pół jednorożca, jak w godle.

Historia herbu

Herb był używany przez rodzinę Albeckich, pochodzącą z Węgorni w ziemi lęborskiej. Jego wzmianka sięga XVI wieku. Wersja podstawowa została odnotowana w herbarzach: Siebmachera (Nowy Siebmacher), Ledebura (Adelslexikon der Preussischen Monarchie), Żernickiego (Der Polnische Adel) oraz Bagmihla (Pommersches Wappenbuch). Herb pojawił się na mapie Pomorza Lubiniusa z 1618 roku (wariant Ia). Pragert spekuluje, że wariant II (wspomniany w Uzupełnieniach do Siebmachera) mógł należeć do innej rodziny o tym samym nazwisku.

Rodzina Albecki

Albeccy to kaszubska rodzina drobnoszlachecka, która przyjęła nazwisko od posiadanej wsi Aalbeck (Ahlbeck) w Lęborskiem (obecnie Węgornia). Ich wcześniejsze, słowiańskie nazwisko nie jest znane. Członkowie rodu byli wymieniani w latach 1575, 1601, 1678 oraz 1786 i 1793. Możliwe, że gałęzią tej rodziny są osoby noszące to samo nazwisko, Wolszowscy.

Rodzina Wolszowskich

Rodzina ta jest niemal całkowicie nieznana w regionie ziemi lęborskiej. Wspominani byli w aktach lennych wsi Dąbrówka Wielka w latach 1605, 1608, 1618, 1621 (jako Wolschefken), a następnie w 1658 (Marten, Hanss i Ernst, synowie Jacoba Die Wolschowen). Zniknęli najpóźniej w XVIII wieku. Używali przydomku Ahlebeck, co sugeruje ich powiązania z rodziną Albeckich.

Herbowni

Poniższa lista została stworzona na podstawie wiarygodnych źródeł, szczególnie klasycznych i współczesnych herbarzy. Należy jednak zwrócić uwagę na częste przypadki przypisywania niewłaściwych herbów rodów szlacheckich, co miało miejsce zwłaszcza podczas legitymacji szlachectwa przez zaborcze heroldie, a następnie zostało utrwalone w kolejnych wydaniach herbarzy. Ważne jest także, by pamiętać, że identyczność nazwiska nie zawsze oznacza przynależność do konkretnego rodu herbowego. Przynależność taką mogą ustalić jedynie badania genealogiczne.

  • Albecki (Aalbeck, Ahebecke, Ahelbecke, Ahlbetzky, Ahlebeck, Ahlebiczky, Albicki, Alebeken, Alebetzki, Alebicki, Halbecki), oraz pochodzący od nich Wolszowski (Voltzkow, Wolchow, Wolschefke, Wolschewke, Wolschow, Wolszewski, Woltzkow, Wolzowski) z przydomkiem Ahlebeck.

Przypisy

Bibliografia

Przemysław Pragert: Herbarz rodzin kaszubskich. T. 1. BiT, 2001, s. 35, 125. ISBN 978-83-919852-6-7. ISBN 83-919852-6-1.

Linki zewnętrzne

Herb Albecki z listą nazwisk w elektronicznej wersji Herbarza polskiego Tadeusza Gajla

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...