Alawerdi
Alawerdi (gruz.: ალავერდი) to monastyr znajdujący się w Kachetii, w odległości 20 km od Telawi, we wschodniej Gruzji. Został wzniesiony w XI wieku, w okresie, gdy Gruzja zjednoczyła się i powstało silne feudalne państwo. Był to najważniejszy obiekt sakralny w całej Kachetii.
Na miejscu obecnej świątyni, w połowie VI wieku, mnich Józef, jeden z 13 „syryjskich ojców”, zbudował cerkiew ku czci świętego Jerzego. Na początku XI wieku król Kwirike III z Kachetii postanowił wzniesić monastyr w miejscu małego kościoła. Cały kompleks architektoniczny składa się z różnych budynków, w tym pokoi episkopatu, refektarza, dzwonnicy, łaźni i innych. Całość otoczone jest murami, a centralnym punktem jest katedra. Ta wielka budowla z kopułą przetrwała do dzisiaj, choć w nieco zmienionej formie. Zgodnie z historycznymi źródłami, poważnie zniszczony kościół, który stracił kopułę, został odbudowany w latach 80. XV wieku przez królową Nestan-Daredżan, króla Aleksandra oraz królową Annę. Po upływie trzech stuleci, w 1742 roku, świątynia ponownie ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi. Odbudowę podjęła żona króla Tejmuraza II, a zakończył ją jej syn – król Herakliusz II.
Alawerdi to drugi najwyższy (ponad 55 m) budynek kościelny w Gruzji.
W 2007 roku katedra została wpisana na gruzińską listę informacyjną UNESCO, co oznacza, że Gruzja planuje rozważyć jej zgłoszenie do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
== Przypisy ==
== Linki zewnętrzne ==
Zdjęcia z Alawerdi