Alastor (zespół muzyczny)

Alastor

Alastor to polski zespół grający muzykę thrash metal, który jest jednym z pionierów tego gatunku na polskiej scenie muzycznej. Grupa została założona w Kutnie w 1986 roku.

Zespół brał udział we wszystkich największych festiwalach metalowych oraz rockowych, takich jak Metal Battle, Metalmania, FMR Jarocin, Rock Festiwal Węgorzewo, Strash’ydło w Ciechanowie, Mayday Festiwal, Dramma, Wojna z trzema schodami i wiele innych.

Historia

W 1989 roku zespół wydał swój debiutancki album Syndroms of the Cities, który ukazał się nakładem włoskiej wytwórni Metalmaster w całej Europie. Polskojęzyczna wersja płyty została wydana w następnym roku w formie kasety przez firmę Polmusic. Współpraca z katowickim Metal Mind Productions zakończyła się po nagraniu albumu Przeznaczenie w 1990 roku, który w kolejnym roku zarejestrowano pod tytułem The Destiny. Zastój we współpracy był spowodowany, według przedstawicieli wytwórni, „brakiem koniunktury” na muzykę zespołu, co doprowadziło do zakończenia współpracy.

W 1992 roku zespół wydał kasetę z nowymi utworami w Carnage RecordsGarage’92 – Live Session. Po kilku koncertach w Jarocinie, Alastor przystąpił do konkursu festiwalowego w sierpniu 1993 roku. Zwycięstwo w Jarocinie umożliwiło nagranie albumu Zło, wydanego przez Loud Out Records. Później zespół przekształcił się w kwartet i w 1997 roku, już bez Osieckiego, stworzył album Żyj, gnij i milcz, który ukazał się nakładem Sound Factory Records, należącego do firmy Morbid Noizz. Pomimo pozytywnych recenzji, brak promocji spowodował, że wydawnictwo nie odniosło sukcesu komercyjnego, co skutkowało zawieszeniem działalności zespołu.

W 2002 roku miała miejsce pierwsza próba reaktywacji zespołu. Na miejsce Osieckiego dołączył Radosław „Zwolak” Zwoliński z gostynińskiego Spin, później zespół opuścił Frydrysiak, a do współpracy zaproszono Jacka Kurnatowskiego – bas (ex Spin) oraz Marcina „Crowbar” Bilickiego – gitarę (ex Projekt Q).

We wrześniu 2006 roku zespół wydał demo składające się z trzech utworów, które zapowiadało nowy album. Sam album, zatytułowany Spaaazm, miał swoją premierę w 2009 roku. Do składu powrócił Radosław Zwoliński, tym razem jako basista. W 2010 roku nowym wokalistą został Mish Jarski, który zastąpił Roberta Stankiewicza. Latem 2011 roku nastąpiła kolejna zmiana w składzie – Radka Zwolińskiego zastąpił Jakub Kubasiński. W tym składzie (Bryłka – Matuszewski – Bilicki – Jarski – Kubasiński), po serii udanych koncertów, jesienią 2011 roku zespół nagrał materiał na album Out of Anger w podolkuskim ZED Studio. Płyta była w całości anglojęzyczna i miała swoją premierę w listopadzie 2012 roku.

Na początku 2012 roku, po 6 latach, z zespołu odszedł Marcin „Crowbar” Bilicki, a jego miejsce zajął Artur „Naho” Banach. W lutym 2014 roku zespół opuścili Artur „Naho” Banach i Tomasz „Nordyk” Dobrzeniecki, a ich miejsca zajęli odpowiednio Piotr Szoszkiewicz i Mariusz Matusiak. Jesienią 2017 roku do zespołu dołączył Wojciech „Wojtomierz” Milewski (ex Toxic Bonkers) oraz ponownie Artur „Naho” Banach. W tym składzie zespół działał do 2020 roku, grając między innymi na Metalmanii w 2018 roku, Rock & Rose fest, oraz licznych koncertach obok Turbo, Wolf Spider oraz Kat & Roman Kostrzewski. W styczniu 2020 roku po 10 latach współpracy rozstano się z dotychczasowym wokalistą Michałem „Mish” Jarskim. W lutym 2020 roku zespół ogłosił na swoim profilu na Facebooku powrót pierwszego wokalisty Roberta Stankiewicza.

Muzycy

Oś czasu

Dyskografia

  • Syndroms of the Cities (1989, Metal Master Records)
  • Zło (1994, Loud Out Records)
  • Żyj, gnij i milcz (1997, Sound Factory)
  • Spaaazm (2009, Metal Mundus)
  • Destiny (2012, Metal Mind productions)
  • Out of Anger (2012, Metal Mind productions)

Przypisy

Bibliografia

Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia polskiego rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997. ISBN 83-7129-570-7. Brak numerów stron w książce

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona internetowa zespołu

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...