Ogłoszenie alarmu powodziowego
Alarm powodziowy jest ogłaszany przez odpowiednie władze samorządowe, takie jak prezydent miasta, burmistrz, wójt, starosta lub wojewoda, w momencie, gdy poziom wody, zazwyczaj w rzece, zbliża się do ustalonego stanu alarmowego dla danego wodowskazu. W rzeczywistości alarm powodziowy często ogłasza się jedynie przy znacznym przekroczeniu tego stanu, co stwarza rzeczywiste zagrożenie dla życia ludzi i mienia.
Wprowadzenie alarmu powodziowego wiąże się z całodobowymi dyżurami administracji oraz centrów zarządzania kryzysowego. Współpracują one z magazynami przeciwpowodziowymi, a także z różnymi służbami i instytucjami zajmującymi się gospodarką wodną oraz ochroną przeciwpowodziową. Podejmowane są działania mające na celu ochronę ludzi i ich dobytku przed powodzią. Stan wody na ciekach oraz kondycja urządzeń przeciwpowodziowych i hydrotechnicznych są monitorowane z dużą częstotliwością, nawet co godzinę. W razie potrzeby może zostać zarządzona ewakuacja, którą przeprowadzają strażacy odpowiedzialni za działania ratunkowe.
Wydanie alarmu powodziowego wiąże się również z ogłoszeniem przez IMGW-PIB stanu alarmu hydrologicznego, chociaż nie są to pojęcia tożsame.
Stan alarmu hydrologicznego
Stan alarmu hydrologicznego jest ogłaszany przez IMGW-PIB w sytuacji, gdy wystąpi lub istnieje zagrożenie wystąpienia przynajmniej jednej z poniższych okoliczności:
- przekroczenie stanów alarmowych na wodowskazach w przynajmniej jednej zlewni monitorowanej przez IMGW-PIB,
- wystąpienie zatoru lodowego poniżej wodowskazu, co powoduje przekroczenie stanu alarmowego na tym wodowskazie,
- wystąpienie niebezpiecznego opadu, mogącego doprowadzić do przekroczenia stanów alarmowych,
- wystąpienie na morzu, w zatokach i zalewach bardzo silnego lub sztormowego wiatru, który może spowodować cofkę i przekroczenie stanów alarmowych.
Bibliografia
Michał Ceran, Kamila Głowinkowska, Andrzej Hański, Alicja Kańska, Małgorzata Klejna, Magdalena Korcz, Beata Kowalska, Judyta Lasek, Agnieszka Malota, Magda Mielke, Jerzy Niedbała, Emilia Piskalska, Magdalena Retman, Tomasz Rogowski, Marek Soliwoda i inni: Słownik tematyczny pojęć stosowanych w prognozach hydrologicznych. Warszawa: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, 2014, s. 46, seria: HYDROLOGICZNA OSŁONA KRAJU. ISBN 978-83-61102-91-5. (pol.).
Powódź w obliczu zagrożenia. Wydział Analiz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, 2013, s. 5-7. (pol.).