Alan Smithee – Pseudonim Reżyserów
Alan Smithee, Allen Smithee, Alan Smythee lub Adam Smithee to pseudonim, który pojawił się w 1969 roku, głównie wśród hollywoodzkich reżyserów. Używano go, gdy końcowa wersja filmu nie spełniała ich wizji, a reżyserzy nie chcieli, aby ich nazwiska były powiązane z takim dziełem. Aby móc posłużyć się tym pseudonimem, reżyser musiał udowodnić przed przedstawicielami Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA) oraz Stowarzyszenia Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP), że utracił kontrolę nad finalną wersją filmu. Dodatkowo, zobowiązywał się do nieujawniania powodów swojego niezadowolenia. Pseudonim nie chronił go także przed ewentualnymi błędami w reżyserii.
Po raz pierwszy pseudonim ten został zastosowany w filmie Śmierć rewolwerowca (Death of a Gunfighter) w 1969 roku. W trakcie produkcji jeden z aktorów, Richard Widmark, wyraził niezadowolenie z pracy z reżyserem Robertem Tottenem. Zastąpił go Don Siegel, który po zakończeniu zdjęć również odmówił podania swojego nazwiska w napisach końcowych. DGA początkowo zaproponowała nazwisko „Al Smith”, ale z uwagi na istnienie innego reżysera o tym nazwisku, zmieniono je na „Allen Smithee”. Film w reżyserii „Smithee’ego” został pozytywnie oceniony przez krytyków.
Od tego czasu pseudonim Alan Smithee (lub jego warianty) znalazł zastosowanie w wielu filmach i serialach telewizyjnych. W 1999 roku DGA postanowiła zakończyć używanie tylko tego pseudonimu. Zmiana ta była prawdopodobnie wynikiem powstania w 1997 roku komedii An Alan Smithee Film: Burn Hollywood Burn, w której główny bohater, reżyser filmowy, chciał zrzec się autorstwa swojego dzieła, lecz okazało się to niemożliwe, ponieważ nosił imię Alan Smithee. Reżyser tej komedii, Arthur Hiller, uzyskał zgodę DGA na użycie pseudonimu zamiast swojego nazwiska. Zamieszanie, które powstało wokół tego filmu, doprowadziło do sytuacji, w której każdy niezadowolony reżyser otrzymuje teraz własny pseudonim. Pierwszym przypadkiem nowej polityki DGA był film Supernova z 2000 roku, gdzie zamiast nazwiska reżysera Waltera Hilla pojawił się pseudonim „Thomas Lee”.
Geneza
Dokładne pochodzenie imienia Alan Smithee nie jest do końca znane. Jedna z teorii sugeruje, że twórcy filmu Śmierć rewolwerowca stworzyli je, łącząc słowa „the alias man”.
Linki zewnętrzne
Alan Smithee w bazie IMDb (ang.)